Emeklilerin sıkıntıları büyüdü

Covid-19 salgınıyla birlikte etkisini iyice hissettiren ekonomideki daralma, 13 milyondan fazla emeklinin hayatlarını idame ettirmelerini daha da güçleştirdi. Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar süreci ve emeklilerin durumunu değerlendirdi.

’Bizim açlık sınırı altında yaşamayı kabul etmemizi bekliyorlar’’ 

13 milyondan fazla emeklinin çok büyük bir kısmının 2 bin TL’nin altında maaş aldığını ifade eden Ayar, pandemi döneminde geçim kavgasının büyüdüğünü belirtti. Daha önceden de var olan ekonomik sıkıntıların süreçle birlikte daha da arttığını, emeklilerin yaşamlarını sürdürmekte zorlandıklarını söyledi. 

Covid-19 salgını için alınan önlemler kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından tavsiye edilen maske kullanım şekline göre, maske takan kişilerin 4 saatte bir maskelerini değiştirmesi gerekiyor. Günde 2 defa maske değiştiren bir vatandaşın aylık gider kalemine maske minimum 60 TL olarak yansıyor. Devletin bu süreçte emeklilerin yükünü azaltmasını beklediklerini söyleyen Ayar, bu beklentilerinin gerçekleşmediğini; risk grubu olmalarına rağmen emeklilere devlet tarafından gerekli tıbbi koruma gereçleri konusunda herhangi bir yardım yapılmadığını ifade etti.  

Tüm Emekliler Sendikası ilk davada kapatıldı 

2017 yılında kurulan Tüm Emekliler Sendikası’nın, 30 Eylül’de gerçekleşen kapatılma davasının ilk duruşmasında kapatılmasına karar verildi. Aynı gün dava bitiminden önce Türkiye’nin tüm illerinde basın açıklaması yapan Tüm Emekli-Sen üyeleri bu kararın alınacağını bildiklerini ifade etti. Emekliler için insan onuruna yakışır, insanca bir ücret istediklerini ve bu kararı kabul etmeyeceklerini söyleyen Ayar, üst mahkemelere başvurarak meşru ve hukuksal mücadelerini sürdüreceklerini belirtti. 

Dilan Deniz Emeksiz 

Tüm Emekli-Sen 30 Eylül Basın Açıklaması metni 

Basına Kamuoyuna

Bugün ülkemizdeki hukuksuzluğa bir yenisi daha ekleniyor.

Şubat 2017 tarihinden bu yana faaliyet gösteren, mahkeme kararıyla kütük sıra numarasını alan sendikamız Tüm Emekliler Sendikasına kapatma davası açılıyor.

Kuruluşu, faaliyetleri, örgütlenmesi Türkiye’nin de taraf olup imzaladığı, dolayısıyla yasa hükmünde olan uluslararası sözleşmelerle anayasal güvence altına alınmış, kapatılmak istenen sendikaların lehine sonuçlanmış sayısız mahkeme kararları olmasına rağmen, Ankara Valiliği hukuk tanımaz anti demokratik bir yaklaşımla dava açıyor.

Biz sendika olarak bu davanın hukuksuz olduğunu, yasalara aykırı olduğunu biliyoruz.

Biliyoruz ki,

Bu dava Tüm Emekli Sen’in yürütmüş olduğu ve 13 milyon emekliyi doğrudan ilgilendiren hak alma mücadelesine karşı açılmıştır.

Barış isteyen, kardeşlik isteyen Tüm Emekli Sen’e karşı açılmıştır.

Ülkemizdeki bütün değerlerde pay sahibi olan emeklileri açlığa mahkum eden zihniyetle mücadele eden Tüm Emekli Sen’e karşı açılmıştır.

Bütçeden emekliler için ayrılan payın artırılması için mücadele eden Tüm Emekli Sen’e karşı açılmıştır.

Bu dava sağlık hizmetlerinde emeklilerden alınan katkı payları kaldırılsın diyen Tüm Emekli Sen’e karşı açılmıştır.

Bu dava “demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz” diyen Tüm Emekli Sen’e karşı açılmıştır.

Sendikalar dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de emekçilerin, çalışanların ve emeklilerin hak arama ve hak alma örgütleridir.

Hak mücadelesi yaparken sadece ve sadece üyelerine ve haklı mücadelelerine güvenirler. Oradan aldıkları güçle mücadelelerini sürdürürler.

Bizler mücadelemizi sadece emeklilerin hak mücadelesi ile sınırlı görmüyoruz. Ankara Valiliğinin hukuk dışı tutumuna karşı da mücadele ediyoruz.

Ankara Valiliğinin hukuk tanımaz tutumu bizim sendikal örgütlenmemizin önünde bir engel olamaz.

Var oluşunu kendi üyelerine ve 13 milyon emeklinin fiili ve meşru demokratik mücadelesine dayandıran Tüm Emekli Sen hak alma ve emek demokrasi barış mücadelesine her şart altında devam edecektir. 30 Eylül 2020

Tüm Emekli Sen Kapatılamaz

Yaşasın Tüm Emekli Sen

Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2020, 10:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şemsettin Arslantosun
Şemsettin Arslantosun - 2 yıl Önce

Başkan Antalyada bulunan tüm emekli dostlarımıza seslen, tüm emekli sene üye olsunlar, kendi haklarını savunmak için birlikte hareket edelim..

Yavuz Kaya
Yavuz Kaya - 2 yıl Önce

Emekliler olarak sorunlarımız çok. Çözüm için birlikte mücadele toplu sözleşme.

SIRADAKİ HABER

banner20