Ekmek zammı bile fırıncıyı kurtarmadı!

3T Gündem’e konuk olan Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa İnce, ekmeğe zam haberlerine tepkisini dile getirerek, esas zammın ekmeğin ve unlu mamullerin bileşenleri olan un ve yağa yapıldığını söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Uzun bir süredir ekmeğe zam yapılmasını beklediklerini belirten Antalya Fırıncılar Odası Başkanı İnce, bir süre neredeyse zararına bile satış yaptıklarını belirterek; buğdaya, una ve yağa neredeyse haftalık zam geldiğini ve gelen bu zamlar ile ekmek fiyatlarının aynı kalmasının mümkün olmadığını belirtti.

2018 haziran ayında 65 TL olan unun, ekmeğe zam yapıldığı tarih olan Mayıs 2019’da 105 TL’ye yükseldiğini ve yapılan 25 kuruşluk zammın da artan fiyatlar nedeniyle kendilerini kurtarmadığını belirten Antalya Fırıncılar Odası Başkanı, yine aynı sebepler ile yeni yapılan ekmek zammından da kar elde etmediklerini söyledi.

Mustafa İnce, ülkemizde buğday fiyatını belirleyen üç borsanın olduğunu ve eldeki buğday, talebi karşılayamayacak ölçüde olunca, alımı azaltmak adına buğday fiyatlarına zam yapıldığını söyledi. Haziran ayında buğdaya bir taban fiyat belirlendiğini açıklayan İnce, buğday fiyatının her hafta artış gösterdiğini ve bu artışa oranla, un fiyatlarının arttığını ancak un fiyatındaki artışın, ekmeğe yansıtılamadığını söyledi.

Antalya’da 125 tane ruhsatsız fırın olduğunu vurgulayan Başkan İnce, ruhsatsız fırınlarda üretilen ekmeklerin denetlenemediğini, dolayısı ile sağlık açısından da pek çok riski barındırdığını söyleyerek tüketicilere uyarılarda bulundu.

Buğdaydaki %45’lik verginin kaldırılmasının sektöre etkisini de değerlendiren Mustafa İnce, bu yasanın yaklaşık 70 gün geçerli olacağını, yurt dışından ülkemize ürün getirmenin dahi yaklaşık 60 günlük bir süre gerektireceğini belirterek bu uygulamadan beklenen faydanın görülemeyeceğini söyledi.

130 TL’den aldıkları sıvı yağın, 1 ayda 205 TL’ye yükseldiğini belirten İnce, bu yağların simit poğaça gibi mayalı grubunda kullanıldığını ve bu zamlar dolayısı ile mayalı grubun fiyatlarına da 50 kuruşluk zam yapmak durumunda kaldıklarını söyledi. Kendilerine gelen zammın %70’in üzerinde olduğunu ancak kendi yaptıkları zammın %35 civarında olduğunu belirterek, fırıncının büyük bir çıkmazın içinde olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20