Devlet Destek Olmazsa, Birçok Berber Dükkanı Yılbaşını Göremeyecek!

Berber esnafının pandemi sürecinde umduğu maddi ve manevi desteği göremediğini ve birçok esnafın kalıcı olarak kepenk kapatmak zorunda kaldığını söyleyen Antalya Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun, destek kredisi ve ödeme ertelemeleri dışında devletten hiç destek göremediklerini ancak önümüzdeki süreçte bekledikleri maddi desteği göreceklerine inandıklarını belirtti.

“Üyelerimizin yüzde doksan dokuzu, sigortasını ve elektrik faturasını dahi yatıramıyor” diyen Berberler Odası Başkanı, esnafın kendisine verilen krediyi ödeme şansı olmadığını, bunun dışında dükkanların da pek çok gideri olduğunu, ancak esnafın para kazanmadan bunları ödemesinin mümkün olmadığını söyleyerek, devletten acil önlem beklediklerine vurgu yaptı.

“Bir yıl bizleri idare edecek şekilde, 20-25 bin karşılıksız maddi destek istiyoruz” diyen Yüksel Uzun, esnafa destek olunmazsa, yılbaşına kadar esnafın büyük bir kısmının kepenk kapatmak zorunda kalacağını söyledi.

Tüm berber esnafının, her türlü hijyen kurallarına uyduğunu ancak sosyal medya ve basında çıkan, berber ve kuaförlerde koronavirüs tehlikesi haberleri dolayısıyla, müşterilerin gelmeye çekindiğini söyledi.

Antalya’nın koronavirüs ile mücadele konusunda başarılı olduğunu söyleyen Yüksel Uzun, Valilik ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden yetkili kişiler ile görüşme içinde olduklarını, tüm belediyelerin de koronavirüsle mücadele kapsamında kendilerine destek olduklarını dile getirdi.

Antalya’da 5 bin civarı kuaför ve berber olduğunu belirten Uzun, şu ana kadar dışarıdan gelen birkaç kişi dışında, berber ve kuaför esnafında koronavirüs vakasına rastlanmadığının da altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2020, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20