"Destek Paketi" Berber Esnafına da Çare Olmadı! '

3T Gündem’e konuk olarak, berber esnafının sorunlarını dile getirip, beklentilerini açıklayan Antalya Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yüksel Uzun, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan “esnafa destek” paketi hakkında da önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tüm esnafların, salgının başından bu yana, gerek virüs gerek kısıtlamalar sebebiyle çok zor günler geçirdiğini söyleyen Berberler Odası Başkanı, kuaför ve berber esnafına yönelik medyada çıkan haberleri de eleştirerek virüsün kaynağı kuaför ve berberlerdir algısı ile mücadele etmek durumunda kaldıklarını belirtti. Normalleşme süreci ile birlikte kepenk açan esnafın hala umduğunu bulamadığını belirten Başkan Yüksel Uzun, salgın sebebiyle gerekli tüm önlemleri almalarına rağmen kuaför ve berberlere karşı halkta bir ön yargı olduğunun altını çizerek, tüm vatandaşlara “Kuaför ve berberler güvenlidir!” çağrısında bulundu.


Antalya’da Berberler Odası’na kayıtlı 1600 civarı esnaf olduğunu belirten Başkan Uzun, yaşadıkları zorluklar ve maddi imkansızlıklar sebebiyle her ay 10-15 esnafın kalıcı olarak kepenk kapattığını söyledi. Berber esnafının aylardır evlerine ekmek bile götürmekte zorlandığını belirten Yüksel Uzun, “Devlet babadır, baba da evlatlarına bakmak zorundadır.” diyerek, devletin esnafın yanında olması gerektiğine vurgu yaptı. 


Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan esnafa kira ve nakdi yardım desteğini de değerlendiren Berberler Odası Başkanı, açıklamanın ardından kendilerine herhangi bir yazı veya bilginin gelmediğini, yardımın kapsamını ve başvuru ile ilgili nelerin yapılacağını, oda başkanı olarak kendisinin dahi bilmediğini söyledi. Üç ay süre ile verilecek 1000 TL ve 750 TL kira yardımı ile esnafın ayakta kalmasının mümkün olmayacağını belirten Başkan Yüksel Uzun, verilecek maddi desteğin en az asgari ücret tutarında olması gerektiğinin altını çizdi.


Bir dükkânı açmanın maliyetinin günlük en az 200 TL olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Berberler Odası Başkanı Uzun, esnafın BAĞ-KUR’unu dahi yatıramadığını, gerekirse emekliliğe dahi sayılmadan BAĞ-KUR ödemelerinin en az bir yıl ertelenmesi ve işini yapamayan esnafın üzerinden bu yüklerin alınmasını gerektiğini söyledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2020, 09:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman karatoy
Süleyman karatoy - 2 hafta Önce

Yüksel uzun başkan seni tebrik ediyorum bizlerin, adına güzel şeyler yapıyorsun, saol var ol,

Hüseyin Sen
Hüseyin Sen - 4 hafta Önce

Haklısın sayın bakanım

SIRADAKİ HABER