D vitaminli zeytinyağı ürettiler

Antalya’da Yüksek Kimyager Mehlika Gün ve Özlem Kıyak, kendi kurdukları laboratuvarda D vitaminli zeytinyağı üretti. Şimdi ihracata hazırlanıyorlar 

D vitaminli zeytinyağı ürettiler
banner24

ANTALYA (İHA) - Daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesinde İş Güvenlik Uzmanı olarak çalışan Mehlika Gün ve Turizm Firmasında çalışan Özlem Kıyak 2018 yılında tesadüfen tanıştı. İki kimyager işlerinden ayrılarak D vitaminli zeytinyağı üretmeye karar verdi. Bir yıl boyunca laboratuvar ortamında yaptıkları ARGE çalışması sonucunda 2019 yılında D vitaminli zeytinyağını üretmeye başladılar. 
ARGE aşamasında endokrinoloji uzmanı akademisyenlerden danışmanlık hizmeti aldılar. D vitaminli zeytinyağı ile ilgili bilgi veren Yüksek Kimyager Mehlika Gün, D vitamini eksikliğinin bütün dünyada en önemli sağlık sorunlarının başında geldiğini, bu yüzden 30 sene önce Avrupa ülkelerinde gıdalara D vitamini eklemeye başlandığını ve on yıl içinde tüm gıdalarda D vitamini kullanılacağını söyledi. 
Dubai ve Kuveyt’te özel bir firma ile anlaşma yapıldığını söyleyen Gün, gerekli prosedür tamamlanınca bu yıl içinde ihracata başlayacaklarını sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20