Covid-19 salgını devam ederken, esnaf ve üreticinin tutunma mücadelesi sürüyor.

Antalya Konfeksiyoncular ve Butikçiler Odası Başkanı Yusuf Kurul’la, konfeksiyoncu ve butikçilerin süreçten nasıl ve ne ölçüde etkilendiklerini konuştuk.

‘İmalat yapan üyelerimiz, her yılın başında gelecek sezonu hazırlar’ 

Konfeksiyon ve butik imalatçılarının genellikle tüm senenin ürünlerini o senenin başında aldığını söyleyen Kurul, salgından hiçbir şekilde etkilenmeden çıkmanın mümkün olmadığını bildiklerini belirtti. Fakat ülkemize salgın ulaşmadan gerekli uyarılar yapılmış olsaydı sektörün salgından aldığı darbenin asgari olabileceğini düşündüklerini ifade etti. 

Covid-19’la mücadele kapsamında alınan önlemlerin önemini bilmekle birlikte bu önlemlerden ciddi ölçüde etkilendiklerini ifade eden Kurul; gelinlik ve abiye, okul forması, otel işçilerinin kıyafetleri ile ilgili üretim ve satış yapan oda üyelerinin zor durumda olduğunu belirtti. 

‘Dükkan sahipleri üyelerimizi icraya vermeye başladı’ 

Pandemi döneminde dükkan işletmecisi olan üyelerinin kira ve borçlarını ödeme konusunda mağdur olduklarını söyleyen Kurul, verilen kredi desteklerinin faizli verilmesi sebebiyle üyelerinin nefes alacak güçlerinin kalmadığını ifade etti. Bu süreçte yetkili kurumlara, üyelerinin mağduriyet yaşanmaması için taleplerini ilettiklerini belirten Başkan Kurul, bu taleplerinin duyulmadığını; duyulduysa da gerekli desteği göremediklerini söyledi. 

Önümüzdeki süreçte gerekli adımlar atılarak esnaf ve üretici rahatlatılmazsa, iş yerlerinin iflasının önüne geçilemeyeceğini ve bunun da sonrasında devlete işsizliğin artması nedeniyle daha büyük bir yük olacağını ifade eden Kurul, taleplerini ilgili yerlere iletmeye devam edeceklerini ifade etti. 

Dilan Deniz Emeksiz 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20