‘Bireysel emeklilikteki paralarının eritilmesine göz yummayacağız’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bireysel emeklilik sisteminde biriken fonların, özel sektöre düşük faizli, uzun vadeli olarak kullandırılacağına ilişkin projesini oldukça tehlikeli ve ürkütücü bulduklarını söyledi.

‘Bireysel emeklilikteki paralarının eritilmesine göz yummayacağız’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, sosyal güvenlik sisteminin ödediği emekli aylıklarının açlık sınırını bile karşılayamadığı Türkiye gibi bir ülkede, bireysel emekliliğin çalışanların emekli olduklarında yaşam standartlarını az da olsa koruyabilmelerine destek sağlayacak bir uygulama olduğuna dikkat çekildi.

Açıklama şöyle devam etti:

‘’Türkiye’nin bütün kaynaklarını, özelleştirmeyle, borçlanmayla, yap-işlet- devret, yap-kirala-devret ve benzeri ucube modellerle 18 yılda tüketen iktidar, şimdi de birçoğu yasal zorunlulukla bireysel emeklilik sistemine sokulmuş vatandaşların, burada biriktirdiği üç-beş kuruşa göz dikmiş durumda.  İktidara “kimin parasını kime ucuz fon olarak kullandırıyorsunuz” diye sormak gerekir. İşsizlik Sigortası Fonu’nu özel sektöre teşvik diye aktaran ve Fonun artık normal gelirleriyle giderlerini karşılayamaz hale gelmesine ve çalışanlara ait olan bu varlıklarının erimesine yol açan iktidarı, bireysel emeklilik fonlarından uzak durmaya çağırıyoruz. Geçmişte konut edindirme yardımı, zorunlu tasarruf gibi uygulamalarla parası çarçur edilenler olarak bu bireysel emeklilikteki paralarımızın AKP tarafından ucuz fon olarak kullanılıp reel olarak eritilmesine göz yummayacağız.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER