ATB'den ’tuta’ ve soğan uyarısı!

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Sedat Ekici, havaların ısınmasıyla artan ve özellikle domatese büyük zarar veren ''tuta absoluta'' zararlısına karşı uyardı. Meclis Üyesi Muzaffer Aydoğan da soğanın 5 liranın altına düşmeyeceğini söyledi.

ATB'den  ’tuta’ ve soğan uyarısı!
banner24

Antalya Ticaret Borsası (ATB) nisan ayı meclis toplantısı, Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci başkanlığında yapıldı. Meclis’te yönetimin bir aylık çalışması hakkında üyeler bilgilendirildi. ATB Meclis Üyesi Sedat Ekici, havaların ısınmasıyla birlikte özellikle domates üretiminde etkili olan ’'tuta absoluta’' zararlısına karşı uyarıda bulundu. 8-9 yıldır yaşanan tuta sıkıntısına önlem alınmadığını kaydeden Ekici, "Öyle sanıyorum ki 'tuta'yı tutamayacağız. 8-10 yıldır bu sorunu konuşuyoruz, Türkiye’de 200 civarında üniversite, 20-30 bin ziraat mühendisi var ama bir türlü bu soruna çözüm bulunamıyor" dedi.

"Soğan 5 TL’nin altına düşmez"

Toplantıda konuşan Meclis Üyesi Muzaffer Aydoğan, soğan fiyatlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Adana’da soğan hasadının yapıldığını belirten Aydoğan, yeni mahsul ile birlikte soğan fiyatının halde toptan fiyatının 5 TL’ye gerilediğini söyledi. Havanın sıcak gittiğini, Ödemiş ve Sandıklı’da yapılacak hasat ile birlikte soğanın halde toptan fiyatının 3-4 TL’ye kadar ineceğini belirten Aydoğan, soğan fiyatının daha fazla düşmeyeceğini kaydetti. Aydoğan, "Gübre, tohum gibi girdi maliyetleri çok yüksek ve daha aşağıya satışı mümkün değil. Hallerde bir hafta, 10 güne kadar 3 TL’ye kadar düşer ama market ve pazarda tüketici 5 ile 7 TL’den aşağıya soğan bulamaz" dedi.

Başkan Çandır'dan 23 Nisan mesajı

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Meclis’te ekonomi, tarım ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Çandır, "Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99’uncu kuruluş yıldönümünde Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını minnet, şükran ve saygıyla anıyorum. 2019 yılının Borsamızın da 99’uncu kuruluş yıl dönümü olduğunu bu fırsatla hatırlatmak isterim" dedi.

"Maliyetler fiyata yansıyınca ticaret zayıflıyor"

Ekonomik hareketliliğin mevsimsel olarak arttığı bu dönemde yaşanan sıkıntılara dikkat çeken Çandır, şunları söyledi:

"Sıkı para ve yüksek faiz politikaları, bir taraftan dövizde istikrar sağlamaya odaklanırken diğer taraftan ticari faaliyetlerimizi ciddi boyutta frenliyor. Anlaşılan o ki; bir süre daha bu cendere içinde yaşayacağız. Bizi en çok sıkıntıya düşüren iki konuda direncimizi artırıcı tedbirler bekliyoruz. Bunlardan ilki açıklanan enflasyon rakamlarının çok üzerinde seyreden girdi maliyetleri, ikincisi ise daralan talep. Maliyetlerde yaşadığımız artışın yarısını fiyatlarımıza yansıtsak bile ticari faaliyetlerde ciddi bir zayıflama yaşıyoruz."

"İhracat martta yüzde 7.3 azaldı"

ATB Başkanı Çandır, uygulanacak bir projenin, üretim ve verimlilik koşullarını geliştirmesi, ihracatı motive edecek, ihracatta rekabet gücümüzü artıracak koşulları sağlaması gerektiğini belirterek konuşmasına şöyle etti:

"Örneğin, bölgemizin ihracat performansını incelediğimizde geçen yıla göre; bu yıl mart ayında toplam ihracatımız yüzde 7.3 azaldı, yılın ilk üç ayı itibariyle ise ihracatımızda yüzde 1,6 gibi düşük bir artış gerçekleşti. Kentimizin birinci ihracat kalemi olan yaş meyve sebzede ise gerçekleşmeler daha da kötü. Geçen yılın Mart ayına göre, bu Mart’ta yaş meyve sebze ihracatımız yüzde 20 düştü. Yılın ilk üç ayı itibariyle ise düşüş yüzde 10’u buldu. Bu gerçekleşmelerin açıklanabilir birçok sebebi olabilir. Ancak kurulu kapasitemiz gereği yaş meyve sebze ihracatını artırmaya odaklanmalıyız."

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 00:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20