Antalya’da artık 200-300 bin TL’ye ev bulmak mümkün olmayacak

ÖZEL RÖPORTAJ: Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 30’uncu Grup İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Hasan Tunç, ATSO’da kayıtlı yaklaşık 5300 üyelerinin bulunduğunu belirterek, korona süreciyle birlikte şu an Antalya’da faaliyet gösteren müteahhit sayının yüzde 5 civarına düştüğünü söyledi.

ATSO 30’uncu Grup İnşaat Faaliyetleri Meslek Komitesi Başkanı Hasan Tunç, pandeminin ardından Antalya özelinde inşaat sektörüne ilişkin Antalya 3T Gündem’e özel açıklamalarda bulundu.

İnşaat sektörünün Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin başında geldiğini anlatan Hasan Tunç, ‘’İnşaat sektörü ekonomik anlamda çok zor günlerden geçiyor. Döviz artışı ve Türk lirasının değer kaybından dolayı sektördeki müteahhitlerimiz işlerini kaybettiler. Sektörümüz, 2018 yılında ciddi sıkıntılar yaşadı. 2019 yılı biraz daha toparlanma dönemiydi. 2019’un sonuna doğru konut kredilerinin 1’in altına düşmesiyle birlikte aralık ayında Türkiye’de 200 bin adet konut satıldı. Sektör aralık ayında zirve yaptı. Bu dönemde Antalya’da da stoklardaki konutlar hemen hemen eridi. Stoklar erirken bu sevindirici mi yoksa değil mi? Bunu sormak lazım. Maliyetler düşükken bu konutları yapmıştık. Şimdi kurun yansıması ile birlikte maliyetler çok yükseldi. Şu anki maliyetlere göre yeni yapılacak konutların satış fiyatları mevcut yapılmış konutlara oranla yüzde 70-80 yükselecek. Bu süreçten sonra 200-300 bin TL’ye konut bulmak mümkün olmayacak’’ dedi.

‘’Kazanç dışardan görüldüğü gibi değil’’

Türkiye’de ‘Müteahhitlik Yasası’nın’’ geç de olsa çıktığını ifade eden Hasan Tunç, ‘’Daha önce sektörde KDV ihtiyacı olan ya da biraz tasarrufu olan insanlar müteahhitliğin kazancı yüksek diye sektöre girerlerdi. Bu insanlar mesleklerine geri dönmek zorunda kaldılar. Müteahhitlikteki kazanç dışardan görüldüğü gibi değil. Şu an ATSO’da yaklaşık 5300 kayıtlı üyemiz mevcut. Antalya’da faaliyet gösteren müteahhit sayımız ise şu an ancak yüzde 5 civarında’’ diye konuştu.

‘’Birçok çalışanımız işsiz kaldı’’

İnşaat sektörünü sadece konut olarak değerlendirmemek gerektiğinin altını çizen Hasan Tunç, şöyle devam etti: ‘’Liman, tersane, hastane, yol gibi birçok sektörde inşaat sektörünün mensupları çalışıyor. Konut özelinde inşaat sürecinin düşmesiyle birlikte birçok çalışanımız işsiz kaldı. Şu an mart ayının 10’una kadarki süreçteki gibi çalışmıyoruz. Bir şekilde yeni ruhsat alınmış ve yarım kalmış işler devam ediyor. Bu süreçte inşaatlarda çalışan bazı işçilerimiz hastalıktan dolayı çalışmıyorlar. Yevmiye ile gündelik olarak çalışan arkadaşlarımız ise çalışmadığı sürece maalesef evine ekmek götüremiyor.’’

‘’Ciddi destekler sağlanmalı’’

Hükümetten inşaat sektörü özelinde beklentilerinin olduğunu söyleyen Hasan Tunç, ‘’3 senedir inşaat sektörü çok ciddi krizler yaşadı. Sektörün önünün açılması için ciddi destekler sağlanmalı. Mortgage kredisinin faizleri biraz daha aşağılara çekilerek, vatandaşların daha uygun şartlarda ev almasının önü açılmalı. Bu süreçte birdenbire inşaat sektörünün yükselmesi mümkün değil. Çünkü inşaat çok hızlı yapılan bir üretim alanı değil. Önce ruhsat alıyorsun, ruhsattan sonra inşaatı kademe kademe yapıyorsun. Yani yüzde 10-20’lik artışı 2020’nin sonların doğru ancak görebiliriz’’ dedi.    

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 13:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman  kuzan
Süleyman kuzan - 2 yıl Önce

İnşaata göründüğü gibi bir yükseliş yok elimde 5 adet dairem var alıcı geliyor su an daire yapılmadıgı için alıcı lar parasız 20 000 tl parası olan daire alacam diye geliyor tapu masrafı 200 000tl dairenin 10 000tl tutuyor artı emlek eksper parası derken tutar yirmibin oluyor 200 000tl araba alsan 350tl noter masrafı var yalnış nerde ömrüm de zemin kat daire alan garibanda mı yoksa 200000 tl araba alanda mı

SIRADAKİ HABER

banner20