'Antalya sezonu 4 buçuk milyon turistle kapatabilir'

Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz, turizm kenti Antalya’da süreç normal ilerlerse 1 buçuk milyon Alman, 2 buçuk milyon Rus turist, 500 bin de Ukrayna ve diğer ülkeler olmak üzere toplamda 4 buçuk milyon turistle sezonun kapatılacağını öngördü.

'Antalya sezonu 4 buçuk milyon turistle kapatabilir'

Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz sezonun geç başladığını hatırlatarak, bu aydan itibaren hareketliliğin başladığını söyledi. Antalya’nın Rus, Alman ve İngiliz pazarından misafirleri ağırladığını kaydeden Yavuz, günde yaklaşık 30 bin ile 50 bin arası turistin kente giriş yaptığını belirtti.

En büyük arzularının gelen turistlerin tedbirli ve güvenli şekilde tatillerini yaparak, sağlıklı şekilde ülkelerine geri dönmesini sağlamak olduğunu dile getiren Yavuz, şu ifadeleri kullandı:

“Antalya eski günlerine dönme çabası içinde mücadele veriyor. Belki de Avrupa genelinde bu kadar yolcu alan başka bir destinasyon kalmadı. Bazı turizm bölgelerinde de sıkıntılı geçen bir süreç var. Antalya önemli bir sınav veriyor. Bu süreci iyi yönetmemiz lazım. Yurt dışından gelen gurbetçi vatandaşların da rolü var. 2 buçuk 3 milyon gurbetçi Türkiye’de tatil yapıyor. Korona virüs sürecini iyi yönetebilirsek, Antalya böyle sorunlu bir dönemde yaklaşık 4 milyon turist ağırlar diye düşünüyorum.”

Rakamların her an değişebileceğine dikkat çeken Yavuz, “Dün gece Avusturya Hırvatistan’a seyahat yasağı koydu. Bugün Almanya’da aynı kararı alabilir. Her an her şey olabiliyor. Eğer her şey şuan ki gibi giderse benim tahminimce 1 buçuk milyon Alman, 2 buçuk milyon Rus turist, 500 bin de Ukrayna ve diğer ülkeler olmak üzere toplamda 4,4 buçuk milyon turistle sezonu kapatırız” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER