Açlık sınırının kasımda 3 bin lirayı geçti

Birleşik Kamu İş Sendikası, gıda fiyatlarının kasım ayında yüzde 3,5 oranında arttığı belirterek, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının kasımda 3 bin lirayı geçtiğini bildirdi.

Açlık sınırının kasımda 3 bin lirayı geçti

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının kasım ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre söz konusu sepet için harcanan para son bir yılda (Kasım 2019’a göre) ise yüzde 31,6 oranında arttı. 12 aylık ortalama fiyatlara göre artış ise yüzde 30,7 olarak gerçekleşti.

Araştırmayla, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun ortaya konulması amaçlanıyor.

AYLIK FİYAT ARTIŞI

Kasımda, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatları bir önceki aya göre, yüzde 5,5 oranında artarken, et-balık harcamalarında kırmızı et (dana) fiyatlarında yapılan indirimler nedeniyle yüzde 2,2 oranında düşüş yaşandı.

Süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamalarında yüzde 2,1 oranında artış kaydedilen kasım ayında katı ve sıvı yağ fiyatlarında ise yüzde 1,8 oranında artış oldu.

Meyve harcamalarının yüzde 0,7 oranında arttığı kasım ayında sebze harcamalarında ise bir önceki aya göre yüzde 17,6 oranında oldukça yüksek bir yükseliş yaşandı.

Bakliyat fiyatlarının yüzde 15,4 oranında arttığı kasımda, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatlarında yüzde 0,3 oranında geriledi.

Böylece gıda fiyatlarında kasımda ekim ayına göre yüzde 3,5 oranında yükseliş yaşanmış oldu.

AÇLIK SINIRI

Gıda fiyatlarında yaşanan bu artış, dört kişilik bir ailenin ekimde 3 bin 9 lira olan dört kişilik bir ailenin açlık sınırının kasımda 3 bin 74 liraya kadar yükselmesine yol açtı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20