Açlık sınırı 2 bin 900 lirayı geçti

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu açlık sınırının ağustosta yüzde 0,5 oranında artarak 2 bin 907 liraya yükseldiğini, yoksulluk sınırının ise 10 bin 506 liraya çıktığını açıkladı.

Açlık sınırı 2 bin 900 lirayı geçti

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada iktidarın, Türk lirasının değerini koruyamaması, dolayısıyla fiyat istikrarını sağlayamamasının faturasının dar ve sabit gelirlilere çıktığı belirtildi.

Dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 2 bin 907 liraya yükseldiği ağustos aylında yoksulluk sınırı ise özellikle döviz kurundaki artışa bağlı olarak diğer harcamalarda gözlenen yüksek oranlı artışların etkisiyle 10 bin 506 liraya kadar çıktığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

‘’Açlık sınırı ağustosta bir önceki aya göre 15 lira artarak 2 bin 907 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 89 liralık artışla 7 bin 599 liraya kadar çıktı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da dolayısıyla 104 liralık artışla 10 bin 506 liraya yükseldi.

AÇLIK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin gıda yoksulluğu sınırının ağustosta 2 bin 907 liraya yükselmesinde, süt - yoğurt, ekmek, un, makarna-şehriye gibi gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları belirleyici oldu.

GIDA DIŞI HARCAMALAR

Diğer araştırmaların aksine yoksulluk sınırının belirlenmesinde gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken harcama tutarı da ağustosta temmuza göre yüzde 1,2 oranında artarak 7 bin 599 lira oldu.

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise ağustosta bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artarak 10 bin 402 liradan 10 bin 506 liraya yükseldi.

Ocak-Ağustos döneminde yüzde 7 oranında artış kaydedilen yoksulluk sınırında son bir yılda ise yüzde 11,3 oranında artış yaşandı.  Yoksulluk sınırında ağustosta bir önceki aya göre 104 lira artış olurken, son bir yıllık artış ise bin 64 lirayı buldu.’’

                                                        

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2020, 16:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER