Yüz yüze eğitimde tarikat ve merdiven altı krizi

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, yüz yüze eğitimde 'veli tercihi' kararının doğurabileceği sonuçlara dikkat çekerken çocukların tarikatların ve vakıfların merdiven altı eğitimlere gönderilmesinin önünün açılacağını vurguladı.

Yüz yüze eğitimde tarikat ve merdiven altı krizi
banner5

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), okulöncesi ve birinci sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitimini veli tercihine bırakmasının, tarikat ve cemaatlere fırsat doğuracağına dikkat çekildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Sefa Uyar'ın haberine göre; MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nden “Sayılarla uzaktan eğitim” başlığı ile yapılan açıklama ile okulöncesi ve birinci sınıfların yüz yüze eğitime başladığı 21 Eylül ile 9 Ekim arasındaki uzaktan eğitime ilişkin veriler paylaşıldı.

Veriler, milyonlarca öğrencinin EBA platformuna girmediğini gösteriyor. 

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, 18 milyon öğrenciden 10 milyon civarının EBA’ya girdiğini belirterek “Bu veriler, 1.5 milyon öğrencinin EBA’ya erişemediği yönündeki açıklamanın yanıltıcı olduğunu gösterdi” dedi.
 
Yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesinin nedeninin bu veriler olduğunu söyleyen Yıldırım, “Eğer bu sonucu yüz yüze eğitime geçmeden açıklasalardı, kamuoyunda çok daha büyük tepki oluşacaktı. Bakanlık, internete bağlayamadığı, imkân sağlayamadığı öğrencileri mecburen risklere ve tedbirleri alamamasına rağmen okullara getirmek, öğretmenlere teslim etmek zorunda kaldı” dedi.

‘MECBURİ OLMALI’

Öğrencilerin yüz yüze eğitime katılmasının veli tercihine bırakıldığına dikkat çeken Yıldırım, bu durumun, kız çocuklarının erken evlendirilmesinin, çocuk işçiliğin, çocukların tarikat ve vakıfların merdiven altı eğitimine gönderilmesinin önünü açacağı konusunda uyardı.

Yıldırım, “Uzaktan eğitime erişemeyen öğrencilerin yüz yüze eğitime gelmeme ihtimalinin ortadan kaldırılması lazım. Devlet, bu çocuklarımıza tablet, bilgisayar vermeli, internet erişimi sağlamalı. Yüz yüze eğitime katılımını mecburi yapmalı” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner18

banner21

banner19