Yüz yüze eğitim ‘problemli’ başladı

Pandemi sürecinde alınan önlemler kapsamında kapatılan okullar, 21 Eylül itibariyle seyreltilmiş yüz yüze eğitim dönemine başladı. Antalya Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Sözmez’le eğitim-öğretim yılının ilk gününü ve covid-19 etkisinde yaşanan aksakları konuştuk.

 ‘Okulların planlaması yeterince yapılmadı’
 Yeni eğitim-öğretim dönemi başlarken yapılan hazırlıkların yeterli olmadığını belirten Sönmez, bu sorunların hızlıca çözülebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’na bütçe aktarılması gerektiğini ifade etti.
 ‘Okullar personel çıkartmak zorunda kaldı’


 Anaokullarına yapılan düzenleme sonucu uygulanan seyreltilmiş eğitim sebebiyle artan personel ihtiyacının bazı noktalarda velilere yıkıldığını ifade eden Sönmez, maddi boyutu dışında eğer gerekli fiziki önlemler alınmazsa eğitim emekçileri ve öğrencilerin risk altında olacağını ekledi.
 ‘EBA teknik olarak yoğunluğu kaldırabilecek durumda değil’


 Geçtiğimiz 7 ay boyunca altyapısal ve sistemsel problemler yaşandığı bilgisinin taraflarına iletildiğini söyleyen Sönmez, bu duruma ek olarak EBA sistemindeki ders programlarının ve saatlerinin belirlenmesinin öğretmenlere bırakıldığını ve bu uygulamanın hem öğretmenler hem de öğrenciler arasında ciddi bir eşitsizliğe yol açtığını vurguladı.


 ‘Bu sorunları çözecek irade iktidar iradesidir’
 Eğitim emekçileri olarak sorunları tespit edip gerekli mercilere bildirdiklerini fakat çözüm getirme yükümlülüğünün devlette olduğunu söyleyen Sönmez, önümüzdeki dönemde de çözüm önerilerini iletmeye devam edeceklerini ifade etti.


 Dilan Deniz Emeksiz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20