‘Yoksulluk eğitim - öğretimi vurdu’

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, pandemi döneminde yoksulla zengin arasındaki uçurumun arttığına dikkat çekerek, ‘’Biz okulların bir an önce açılmasını istiyoruz. Ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın gerekli olan tüm hazırlıkları yapması gerekiyor. Öğretmenlerin de bir an önce aşılanması şart’’ dedi.

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, yüz yüze eğitimin başlamasına kısa süre kala uzaktan eğitim sürecini, eğitimde yaşanan eşitsizlikleri, öğrencilerin içinde bulunduğu durumu ve okulların açılması için gerekli olan koşulları Antalya 3T Gündem’e anlattı.

Eğitim emekçileri olarak eğitimin başlamasına hazır olduklarının altını çizen Nurettin Sönmez, ‘’Hazırlıklar yapılır ve yüz yüze eğitime geçilirse biz eğitime başlamaya hazırız. Bunun öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın birçok konuda adım atması gerekiyor. Uzaktan eğitimde çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Türkiye genelinde 6 milyon öğrenci altyapı eksikliklerinden dolayı uzaktan eğitime erişim sağlayamadı. Hükümet bu ihtiyaçları gidereceğine dair verdiği sözleri yerine getirmedi. Çok az öğrenciye tablet dağıtıldı. Böyle bir ortamda uzaktan eğitimin sağlıklı şekilde yapıldığını söylemek hiçbir şekilde gerçek değil’’ dedi.

MÜFREDATLAR BÜTÜNLÜKLÜ OLARAK İŞLENMEDİ

Uzaktan eğitim sürecinin eğitimde eşitsizliğe neden olduğuna da dikkat çeken Sönmez, ‘’Milli Eğitim Bakanlığı’nın mart ayından bu yana eğitimin yapılmadığını kabul etmesi gerekiyor. Bundan sonraki süreçte bunu dikkate alarak planlama yapması gerekiyor. Çünkü müfredat bütünlüklü olarak işlenemedi. Uzaktan eğitime erişimi olanlar bu eğitimden kazanç elde edemedi. Bu dönemin eğitim öğretim faaliyetinde ‘yok’ olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bundan sonraki süreçte de bütün planlamalar söz konusu durumlar dikkate alınarak yapılmalı’’ diye konuştu.

YOKSULLUK EĞİTİM - ÖĞRETİMİ VURDU

Pandemi dönemiyle birlikte büyük bir yoksulluğun yaşandığını ifade eden Nurettin Sönmez şöyle devam etti: ‘’Bu yoksulluk eğitim - öğretimi vurdu. Yoksul ailelerin çocukları eğitimden uzak kaldı. Erişim sağlayamadı. Burada sınıf farklılığı ortaya çıktı. Eğitimde büyük bir eşitsizlik yaşandı. Pandemi tamamen yoksulla zengin arasındaki eşitsizliği ortadan ayırdı ve büyük bir uçurum oluşturdu.’’

‘OKULLARIN BİR AN ÖNCE AÇILMASINI İSTİYORUZ’

AKP Hükümeti’nin bu dönemde eğitime daha fazla pay ayırması gerektiğinin altını çizen Nurettin Sönmez, ‘’İktidarın eğitim ve sağlık diye bir derdi yok. Toplum sağlığı için fazla kaynak aktarılmadığını burada çok net görüyoruz. Türkiye’de 100 binlerce işsiz öğretmen bulunuyor. Pandemi koşullarında daha fazla öğretmenin olması daha seyreltilmiş sınıflarda eğitime imkan sağlar. Bu öğretmenin ve öğrencinin işini kolaylaştırır. Atamaların bir an önce gerçekleşmesi gerekiyor. Biz okulların bir an önce açılmasını istiyoruz. Ama hazırlıkların tamamlanması gerekiyor. MEB tüm hazırlıkları yapmalı ve öğretmenler aşılanmalı’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 23:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER