Uzaktan eğitim süreci ne kadar eşitlikçi

İçinde bulunduğumuz Covid-19 salgını dolayısıyla Mart ayında uygulamaya koyulan Uzaktan Eğitim Sistemi, önümüzdeki aylarda da yaşamlarımızda olacak gibi görünüyor. Peki, Uzaktan Eğitim için gereken teknolojik alt yapıya herkes eşit oranda ulaşabilecek mi?

göre 16-64 yaş aralığındaki kişilerin yüzde 89'u akıllı telefon kullanıyor, yüzde 67'si diz ya da masa üstü bilgisayara sahip. Bu verilere göre yüzde 33’lük bir kesim bilgisayar sahibi değil. Uzaktan Eğitim için gerekli olan bir diğer teknoloji de tabii ki internet erişimi. Bu bağlamda düşünüldüğünde ise her kesimin eşit bir şekilde Uzaktan Eğitim Sistemi’ne ulaşamayacağını öngörmek de zor değil. 
Sadece ülkemizde değil, Dünya genelinde hali hazırda var olan eğitim eşitsizliğini daha da derinleştiren Covid-19 salgınıyla ilgili yaptığı açıklamada UNICEF Eğitim Birimi Şefi Robert Jenkins: “Okulların kapalı olduğu bu dönemde, çocukların öğrenmeye devam etmek için gereken teknolojiye ve materyale erişimi son derece eşitsiz. Benzer şekilde, evde öğrenimlerine devam etmeleri için yeterli kaynağa sahip olmayan çocukların, eğitimlerini desteklemek için neredeyse hiçbir olanağı bulunmuyor. Her okul ve her çocuk için internete erişimi hızlandırmak ve bir dizi eğitim aracı sağlamak büyük bir önem taşıyor.” İfadelerini kullanmıştı. 


 Antalya3t olarak, Antalyalılara Uzaktan Eğitim Sistemi’yle ilgili düşüncelerini sorduk.


Haber:Dilan Deniz Emeksiz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER