Özel okullar, yüzde 24,7 zam açıkladı!

Koronavirüs nedeniyle okulların tatil edildiği 16 Mart 2020 tarihinden bu yana ağırlıklı olarak uzaktan eğitim veren özel okulların velileri, yararlanmadıkları hizmetlerin parasını ödemeye devam ediyor.

Özel okullar, yüzde 24,7 zam açıkladı!

BirGün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre, pandemiyi fırsata çeviren özel okullar uzaktan eğitim gerçekleştirirken, bu süreçte tavan olarak yüzde 24,7 zam açıkladı.

Veliler ise okulların hiçbir imkânından yararlanmadığı halde karşılaştıkları fahiş ücretleri ödedi. Öte yandan ücretlere ilişkin çoğu okuldan herhangi bir iadesi yapılmadı. Her fırsatta özel okullara göre hareket eden Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da bu süreçte velilerin sesine kulak tıkadı.

HİÇBİR İADE ALAMADIK
Özel Okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan, pandemiyle geçen bir yılı aşkın süreyi değerlendirdi. “Zaten sosyal imkânlar nedeniyle tercih ettiğimiz özel okullarda kullanmadığımız hizmetlerin parasını ödedik” diyen Özkan, özel okulların pandemi döneminde kârına kâr kattığını söyledi.

Alınan her kararın özel okulların lehine olduğunu kaydeden Özkan, “Uzaktan eğitimde herhangi bir fayda sağlanmadığı için iade taleplerimiz oldu. Okulların elektrik, su gibi giderleri azaldı; hem de açıklanan Kısa Çalışma Ödeneği’nden (KÇÖ) faydalandılar. Bir özel okulun en büyük gideri personel maaşları. KÇÖ sayesinde bunların yüzde 60’ı karşılandı.

Yani toplam giderlerinin yüzde 60’ı oranında destek almış oldular. Buna rağmen bize hiçbir iade yapılmadı. Veliler tam ücret ödemeye devam etti. Uzaktan eğitimde indirim vaadi vardı. Bakan Selçuk da takipçisi olacağını söylemişti. Ama kimse ne takipçisi oldu ne de sonuç çıktı. Devlet KDV indirimi açıkladı ama birçok okul iadesini yapmadı, öteledi. Buradaki haksızlıklar, denetimsizlikler özel okulların zenginleşmesine yol açtı. Velilerden yüzde 25’lerde zamlı ücretler aldılar. Söylediklerimiz denetlenmiyor, ilgilenilmiyor” dedi.
 
FARKLI HİZMET GÖRMEDİK
Özel okulların eğitim emekçilerinin maaşlarıyla da kâra geçtiğini ifade eden Özkan, öğretmenlerin üzerinde sözleşme baskısı olduğunu belirtti. Bu süreçte adeta ticarethane gibi işletildiğini dile getiren Özkan, “Aldıkları öğretmenlerin de eğitim kalitesinden ziyade maaşları önemli. Çünkü okulların bakış açısı tamamen ticari.

Bir devlet okulundaki öğretmenin uzaktan müfredat aktarmasıyla özel okuldaki bir öğretmenin müfredatı aktarması arasında bir fark yok. Biz bu dönemde devlet okullarından farklı bir hizmet almadık. Özel okulların varlığı üzerine kurulmuş bir sistem meydana geldi. Biz veliler ise sesimizi hiçbir şekilde duyuramadık. Hem fahiş zamlarla ödemeler yaptık, hem giderleri azaldı, hem almadığımız hizmetleri zorunlu olarak ödedik, hem de KÇÖ’den faydalandılar” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20