Okulların açılması için gereken önlemler alındı mı?

Veli-Der Antalya Şubesi, okullarımızın derhal açılmasını talep ederek, ‘’Turizmin, AVM’lerin, restoranların, özel eğitim kurumlarının yani okulların dışında her yerin açık olduğu bir süreçte okullarımızın uzaktan eğitim adı altında ya da aşamalı diyerek açılmamasını kabul etmiyoruz’’ açıklaması yaptı.

Okulların açılması için gereken önlemler alındı mı?

Dilan Deniz Emeksiz 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 21 Eylül’den itibaren yüz yüze eğitime geçeceğini açıklamıştı. Alınması gereken önlemlerin yeterli olup olmayacağı tartışmaları devam ederken, Antalya Veli-der Başkanı Füsun Sarsılmaz velilerin taleplerini dile getiren bir basın bildirisi yayınladı.

Füsun Sarsılmaz, ‘‘Önlemleri alın, okulları açın’’ diyerek, mevcut şartlar incelendiğinde devlet okullarına verilmesi gereken kaynakların özel okullara ve imam hatip okullarına aktarıldığını söyledi.

Sarsılmaz, velilerle yaptıkları görüşmeler sonucunda MEB’e tespit ettikleri sorunlarla ilgili çözüm önerileri sunduklarını belirtti. Sarsılmaz önerileri şöyle sıraladı:

-Devlet okullarında kalabalık olan sınıf mevcutları en fazla 20 öğrenciye düşürülmelidir.

-Öğrencilerin servis kullanımını engellemek için evine yakın okullarda geçici sınıflar oluşturulmalıdır.

-Geçici sınıflar oluşturabilmek için 45 günde yapılan pandemi hastaneleri gibi okullar yapılmalıdır.

-Okul bahçelerine, belediyenin ayırmış olduğu kamuya ait yerlere prefabrik sınıflar kurulmalıdır.

-Atıl ve boş olan kamu binaları okullara dönüştürülmelidir.

-Bu süreçte daha da büyüyecek öğretmen açığını gidermek için atanmayan öğretmenlerin ataması yapılmalıdır.

-Okullarda revir ve sağlık personeli, güvenlik ve temizlik personeli bulundurulmalı ve bu personeller MEB bünyesinde oluşturulmalıdır.

-Okullarda geçirilecek süre azaltılmalı, zorunlu seçmeli dersler kaldırılmalı, temel derslerden oluşan ortak ve nitelikli bir müfredat oluşturulmalıdır. Dersler 30 dakika, dinlenme araları 15 dakika olmalıdır.

-Okullarda ki sürenin kısaltılmasından dolayı evde destekleyici eğitim için öğrencilere internet ve teknolojik araçlar MEB tarafından ücretsiz sağlanmalıdır.

-Okullarda temizlik malzemesi, dezenfektan, tek kullanımlık mendiller, maskeler MEB tarafından ücretsiz sağlanmalıdır.

-Hepimizin bildiği gibi uzaktan eğitim son derece verimsiz olmuştur. Bundan dolayı çocuklarımız sorumlu oldukları sınavlarda uzaktan eğitimle işlenen konulardan muaf tutulmalıdır.

-Taşımalı eğitimden vazgeçilerek; kapalı köy-kasaba okullarının açılıp fiziki bakımlarının yapılıp, donatı eksiklikleri giderilerek eğitim-öğretime açılmalıdır.

-‘’Hayat eve sığar” söylemi doğru bir söylem değildir. Hayat eve hiçbir şekilde sığmaz, Sadece hayatımızın bir kısmı evde yaşanır. “Uzaktan öğretim” okul değildir, okulun yerine geçemez, uzaktandır,  sanaldır, tek yanlıdır, etkili ve verimli değildir; olsa olsa yardımcı bir yol olarak yararlanılabilir. Bundan dolayı “Yüz yüze eğitime devam etmek” esastır. Çocuklarımız okullarını, arkadaşlarını, öğretmenlerini; öğretmenlerimiz de çocuklarını özledi. Veli-Der olarak: En kısa sürede MEB‘in gerekli çalışmaları yaparak tüm çocuklarımızı okulla buluşturmasını istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER