Okul değil ticarethane

YÖK’ün raporu vakıf üniversitelerinin ticarethane gibi işlediğini gösterdi. Birçok üniversite projeye ayırdığının kat kat fazlasını reklama harcadı.

Okul değil ticarethane

CHP’nin hazırladığı ‘Haftalık Bilgilendirme Raporu’na göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Vakıf Yükseköğretim Kurumları 2021 raporunu açıkladı. Raporda öğrenci başına düşen kitap sayısından akademisyenlere ödenen ücrete, üniversitelerin kontenjanından araştırma geliştirme (Ar-Ge) projelerine ve reklam-tanıtım harcamalarına kadar birçok çarpıcı detay yer aldı. Rapora göre toplam reklam ve tanıtım geçen yıla göre azalsa da yine de üniversiteler bu kaleme oldukça büyük paylar ayırdı. Bazı üniversiteler öz kaynaklı Ar-Ge projelerine oldukça düşük miktarlarda pay ayırırken reklam ve tanıtıma milyonlarca lira akıttı. Ayrıca kütüphane harcamaları 100 milyon 619 bin olurken reklam harcamaları ise 124 milyon 590 bini aştı.

Rapordaki çarpıcı verilerden biri öğrenci başına düşen kitap sayısı oldu. Rapordaki verilere göre 77 üniversitenin yalnızca 17’sinde öğrenci başına 10 ve üstünde kitap düşüyor. 18 üniversitede ise öğrenci başına düşen kitap sayısı 3 ve altında.

Sekiz Üniversitede Kontenjanlar Boş

Raporda vakıf üniversitelerinin kontenjanlarına da yer verildi. Buna göre birçok üniversitenin kontenjanı yüzde 70’in altında kaldı. İki üniversite yüzde 50’yi bile bulamadı.

Reklam ve Tanıtıma Milyonlar

Rapordaki en çarpıcı detay ise öz kaynaklı Ar-Ge projeleriyle reklam ve tanıtım harcaması arasındaki farklar oldu. Ankara Medipol Üniversitesi öz kaynaklı Ar-Ge projelerine hiç harcama yapmazken reklam ve tanıtıma 1 milyon 67 bin harcama yaptı. Üniversite kütüphaneye de hiç harcama yapmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20