Kırtasiyeci Esnaf, Nasıl Ayakta Kalacak?

3T Gündem’ konuk olan, Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Bayrak, koronavirüs salgını ve uzaktan eğitim-öğretimin kırtasiye sektörüne ve esnafa etkisini değerlendirdi.

Pandemi sebebiyle okulların erken kapanmasıyla başlayan zorlu sürecin, okulların uzaktan eğitim olması ile çıkmaza dönüştüğünü belirten Başkan Bayrak, kırtasiyeci esnafın, ödemelerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre planladığını fakat okulların uzaktan eğitim olması ile işletmelerin geçen yılki cirosunun %10’unu dahi yakalayamadığını ifade etti.

Kırtasiyeci esnafın, yılın 3 ayında yaptığı satışlarla tüm yılını planladığını belirten Mehmet Bayrak, esnafın eylül ayında okulların açılacağına dair umudunun olduğunu ve bu umutla kepenklerini açık tutmaya çabaladıklarını dile getirdi.

Pandemi süresince, esnafa sicil affı ve ertelemeli kredi dışında talep edilen desteklerin sağlanmadığını söyleyen Başkan Mehmet Bayrak, bugüne kadar zor şartlarla da olsa alınan kredilerle idare edildiğini ancak ödeme zamanının gelmesi ve iş yoğunluğunun beklenenin altında kalması ile esnafın, ödemelerini yapamayacak duruma geldiğinin altını çizdi.

Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler almalı” diyen Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı, esnafın ayakta kalabilmesi için, acilen en az bir yıl ertelemeli kredi beklediklerini açıklayarak, kırtasiye ürünlerinin KDV oranlarının da düşürülmesini talep etti.

Zincir marketlerde kırtasiye ürünlerinin satışının yapılmasını da eleştiren Başkan Bayrak, bu konu ile ilgili yıllardır destek beklediklerini belirterek, en azından pandemi sürecinde kırtasiyeci esnafın iş yapmasına engel olan bu satışların durdurulmasını ve kırtasiye ürünlerinin yalnızca kırtasiyelerde satılabilir olmasını beklediklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2020, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20