İMO Başkanı Gökçe'den YÖK Başkanına açık mektup

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, 27 Haziran’da yapılacak Üniversite Sınavı nedeniyle inşaat mühendisliği eğitimine yönelik YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç`a ve basına açık mektup gönderdi.

İMO Başkanı Gökçe'den YÖK Başkanına açık mektup
banner24

İMO Başkanı Gökçe tarafından hazırlanan mektupta özetle şöyle dendi:

‘‘İnşaat Mühendisliği eğitiminde var olan sorunların sürmesi ve kontenjanların yüksek tutulması halinde ülkemizin yaşayacağı afetlerin önemlice bir kısmının sorumlusu olacaksınız. Ülkemizin geleceği ve insanlarımızın can güvenliğinin sağlanması bakımından bu yükü daha fazla taşıyamayız.

İnşaat mühendisliği bölüm ve programlarına son sıradan kayıt yaptıracak olan öğrencilerin 40 matematik sorusunun en az 25`ini, 14 fizik sorusu ile 13 kimya sorusunun ise en az yarısını cevaplamış olmaları gerekir. İnşaat mühendisliği doğadan kaynaklanan fiziksel olayların zararlarını en aza indirerek insanlara yaşama konforu sağlayan bir meslektir. Mesleğimizle ilgili yeni bir farkındalık yaratmak, sorumluluk noktasında olanların ertelenemez bir görevidir. İnşaat mühendislerinin en ufak ihmal ve bilgisizliğinin yeni yaralar açacağı unutulmamalıdır. Tüm sağlıkçıların içinde çalışmış oldukları binaların matematiğini inşaat mühendislerinin yapmış olduklarını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Hiçbir kimsenin, hiçbir kurumun var olan sorunlara yokmuş gibi bakmaya hakkı yoktur. Yükseköğretim Kurulu`nun, kendi can güvenliklerini bile sağlamak zorunda olan inşaat mühendisliği mesleğini değersizleştirmeye ise hiç hakkı olmaması gerekir.

İnşaat mühendisliği mesleği ile ilgili olarak yapmış olduğumuz değerlendirmenin şahsınız ve kurulunuz tarafından dikkate alınacağını ummak istiyoruz.

Bu nedenle yapmış olduğumuz değerlendirmeyi bilgilerinize önemle sunuyor, 27-28 Haziran günlerinde sınava girecek olan öğrencilerimize önce sağlık sonrada başarılar diliyoruz.’’
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20