Gençler uzaktan eğitimden verim alamadı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP), ‘’Türkiye’nin Gençleri Covid 19 Araştırması’’ sonuçlara göre gençlerin uzaktan eğitimden verim alamadığı ortaya çıktı.

Gençler uzaktan eğitimden verim alamadı

Türkiye Gençlik STK’ları Platformu (TGSP), koronavirüs dönemi içerisinde gençlerin ekonomik sosyal ve psikolojik durumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği Türkiye’nin Gençleri Covid 19 Araştırması’nı tamamladı. 15-30 yaş arası 2437 gençle gerçekleşen araştırma kapsamında ekonomik, sosyal ve psikolojik etkilerin değerlendirilmesi yapılarak ülkemizin gençlerinin yaşadığı zorlu süreç ile ilgili analizler yapıldı. Araştırma sonuçlarında ise dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Sağlık sektörüne güven arttı

Araştırma sonuçlarına göre sağlık alanında alınan tedbirler gençler tarafından büyük takdir gördü. Gençlerin  yüzde 56,7’si tedbirleri başarılı ve yeterli bulduğunu ifade ederken salgın sürecinin 1-5 ay civarı kontrol altına alınabileceği görüşü ve virüsün kaynağına yönelik olarak insanların doğaya verdikleri zarar konusu öne çıktı.

Kaygılara neden oldu

Psikoloji baz alınarak yapılan araştırma analizinde ise her 10 gençten 3’ünün bu dönemde kişisel geliş­imlerine katkıda bulunacak bir aktiviteye ba­şladığı ve bu aktivitelerden en popülerinin okumak ve araş­tırma yapmak olduğu sonucu ortaya çıktı. Bunun yanında salgının özellikle kadınlar ve erken gençlik dönemindeki bireyler için ciddi sayılacak kaygılara neden olduğu tespit edildi.

Uzaktan eğitimden yeterli faydayı alınmadı

Anketler sonucunda 10 gençten 8’e yakınının uzaktan eğitimi takip ettiği ve yüzde 43,1’nin uzaktan eğitimden yeterli faydayı alamadığı sonucu saptandı. Bu durumu neden olan olumsuz faktörlerin başında ise konsantre olamamak varken, olumlu faktörlerin başında istenilen saatte derse katılabilme faktörü yer aldı.

Gençler, özellikle salgın sürecinde dünya genelinde olduğu gibi ekonomik olarak gelecekten kaygı duyduklarını açıkça ifade etti. Bununla birlikte hükümetin yapmış olduğu ‘Biz Bize Yeteriz Türkiye’m’ Milli Dayanışma kampanyasını ise alınabilecek doğru tedbirler kapsamında değerlendirdi. Sonuçlara göre gençlerin yüzde 46,7 tarafından kampanya doğru bulunarak desteklendi.

Televizyonlardan bilgi alındı

Bir diğer alan da iletişim. Gençler bu süreçte sosyal medya ya da Whatsapp gruplarından daha çok televizyonlardan bilgi aldıklarını ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı hem güvenilir hem de başarılı bulduklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20