‘Eğitim sarayda alınan kararlarla planlanamaz!’

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, siyasal iktidarın, COVID-19 salgınında “hayatın eve sığmadığını” görerek yasak ve kısıtları, 2020 yılının haziran ayında yaptığı gibi, toplu ve kontrolsüz biçimde gevşettiğini belirtti. Sönmez, ‘‘Okulların açılışı ile çeşitli kısıtlarla da olsa nikâh, düğün, restoran, sivil toplum kuruluşlarının etkinliklerini birlikte açmaya karar vererek vaka artışına yol açabilecek yeni bir sürecin önünü açtı’’ dedi.

‘Eğitim sarayda alınan kararlarla planlanamaz!’
banner24

Eğitim Sen Antalya Şubesi’nden yapılan açıklamada, özellikle ortaokul ve liselerin salgın ile mücadele kapasitesi geliştirilmeden, düşük riskli, kontrollü ve seyreltilmiş bir eğitim ortamı hazırlanmadan açılmasının salgın koşullarında eğitim yönetimi ve planlamasının ne denli sağlıksız biçimde yürütüldüğünü ortaya koyduğuna dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada şöyle dendi:

‘‘Yüksek ve çok yüksek riskli illerde yaş grubu olarak daha düşük risk taşıyan 5. , 6. ve 7. sınıflar önlem olarak uzaktan eğitime devam ederken riski daha yüksek olan 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime devam ediyor olması ve liselerde yüz yüze sınav ısrarına devam edilmesi, sınava ve ticarileşmiş eğitime odaklı bir anlayışın tüm eğitim politikalarına yön verdiğini göstermektedir.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak sürekli, eğitimin yüz yüze olması gerektiğinin altını çizerek ancak bunun COVID-19 salgını ile mücadeleye uygun tüm önlemlerin hızla planlanması ve hayata geçirilmesi ile birlikte mümkün olabileceğini belirttik. İktidarı ve MEB’i bu konularda sürekli uyararak alınması gereken önlemleri ve önerilerimizi ortaya koyduk. Amacımız tüm önlemlerin alınmasını hızlandırmak ve yüz yüze eğitime geçişin bir an önce başlamasını sağlayabilmekti. Ancak siyasal iktidar ve MEB demokratik zihniyetten uzak bir anlayışla, başta eğitim sendikaları olmak üzere demokratik kitle örgütlerinin, öğrencilerin ve velilerin görüşlerini dikkate alacak katılımcı bir süreç oluşturmamıştır ve bunun sonucunda mevcut vahim tablo ortaya çıkmıştır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21