Eğitim covid-19 gölgesinde devam ediyor

Mart ayından beri devam eden pandemi süreci ekonomi kadar eğitimi de etkiledi.

Aylardır uzaktan eğitimle devam eden öğrenciler yeni dönemde de dijital ortamdan öğrenim görmeye devam edecek. Okul öncesi ve 1. sınıflar ise haftada 1’er defa, 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olmak koşuluyla 21 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime başladı.
Antalya Veli-Der Şube Başkanı Füsun Sarsılmaz’la, covid-19 sürecinde eğitimin genel durumu ve önümüzdeki sürece dair öğrenci velilerinin beklentilerini konuştuk.
 ‘Paran kadar eğitim anlayışı yerleşmeye başladı’
 Velilerin bu süreçte çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yollara başvurduğunu belirten Sarsılmaz, özel ders ve ücretli kurslarla parası olan öğrencilerin süreçten daha az etkilendiğini bunun da fırsat eşitsizliğini derinleştirdiğini belirtti. 
 ’3 milyondan fazla öğrencinin interneti yok, erişimi olanlar ise yeterli verimi alamıyor’
 Sarsılmaz, Veli-der olarak yaptıkları araştırmalar sonucu öğrencilerin yüzde 15’inin uzaktan eğitimden yararlandığını, öğretmenlerle yapılan görüşmeler sonucunda ise öğretmenlerin yüzde 93’ünün uzaktan eğitimi verimsiz bulduğunu belirlediklerini ifade etti. 
 ‘Çocuklarımız da öğretmenlerimiz de birbirlerini çok özlediler’
 Bir an önce gerekli önlemler çerçevesinde okulların açılmasını temenni ettiklerini ifade eden Sarsılmaz, öğrencilerimiz okullarıyla buluşturulursa bu bizim en büyük mutluluğumuz olacaktır dedi.


Dilan Deniz Emeksiz

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20