''Devlet eğitimde sermayeyi koruyor, halkı korumuyor''

ÖZEL RÖPORTAJ: Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, pandemi ile birlikte başlayan uzaktan eğitim sürecini, öğretmenlerin içinde bulunduğu durumu ve özel okullardaki öğrenci velilerinin yaşadıklarını Antalya 3T Gündem’e anlattı.

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, pandemi sürecinde özellikle özel okullarda görev yapan öğretmenlerin çok ciddi şekilde hak kaybına uğradığını belirterek, ‘’Onların büyük bölümü bu süreçte ne maaş ne de ders ücreti alabildiler. Tamamen işsiz durumuna düştüler. 100 binlerce öğretmen bu şekliyle hak kaybına uğradı. İşverenin insafına bırakıldı. Türkiye’de özel okulların yapısı sömürü çarkının en çok işlediği sektörlerin başında geliyor. Pandemi süreci bunu net olarak gösterdi’’ dedi.

Özellikle ekonomik durumu kötü olan öğrencilerin EBA ( Eğitim Bilişim Ağı) sistemini takip edemediğini belirten Nurettin Sönmez, ‘’EBA  sistemi ilk olarak haziran ayında sınavlara girecek olan 8. ve 12. sınıf öğrenciler için oluşturuldu. Ama bu dersleri çok fazla öğrenci takip edemedi. Takip eden öğrencilerle edemeyen öğrenciler arasında büyük bir eşitsizlik ortaya çıktı. Takip edemeyenler daha çok ekonomik olarak durumu iyi olmayan ailelerin çocukları. Bu şekilde öğrencilerimiz sınavda ne yazık ki karşı karşıya gelecek’’ dedi.

Öğretmenler farklı işlerde çalıştırıldı

Pandemi sürecinde siyasi iktidarın öğretmenlerin haklarını ortadan kaldıracak adımlara imza attığını belirten Sönmez, ‘’Öğretmenler bu süreçte kendi alanları olmamasına rağmen farklı işlerde çalıştırıldı. Pandemi dönemi dayanışma ruhu diye ön plana çıkartıldı. Örneğin bazı illerde öğretmenler trafik kontrol noktalarında yolcuların ateşlerini ölçtü. Yine öğretmenler, Valilik emrindeki Vefa gruplarında istekleri dışında görevlendirildi. 2 öğretmen Vefa gruplarında çalışırken virüs kaptı. Ve bunlardan birisi yaşamını kaybetti’’ ifadesini kullandı.

‘’Verilen ücretlerin talep edilmesi gerekiyor’’

Özel okulların öğrenci velilerinden okul ücretlerini önceden aldığına dikkat çeken Nurettin Sönmez şöyle devam etti: ‘’Pandemi süreci başladığı zaman MEB’e önerimizi yaptık. Bu ücretlerin alınmaması gerektiğini ve alınan ücretlerin geriye ödenmesi gerektiğini söyledik. Bu süreçte bakanlık özel okullardan öğrenci geçişlerini durdurdu. Bu okulların kapalı olduğu dönemlerde özel okullarda öğrencisi bulunan velilerin çocuklarını devlet okullarına nakledebileceklerini düşündüler. Ve bunun önünü kestiler. Bakanlık burada velilerin bu ücretleri ödemesini istedi. Özel okulları ve sermayeyi korudu. Halkı korumamış oldu.’’

Eğitimde fırsat eşitliği

Eğitimin özelleştirilmesine karşı olduklarının altını çizen Nurettin Sönmez, ‘’Çünkü fırsat eşitsizliğini beraberinde getiriyor. Bir anlamıyla ekonomik durumu iyi olan öğrencilerle iyi olmayan öğrenciler arasında ayrıma yol açıyor. Sınavlardaki başarı itibariyle parası olanın okuduğu olmayanın ise okuyamadığı bir sistemi yaşıyoruz. Onun içinde eğitimde fırsat eşitliği diyoruz. Özel okullarla devlet okulları arasındaki farklılığın kaldırılması gerekiyor. Devlet okullarının kendi arasındaki eşitsizliğin de ortadan kaldırılması gerekiyor. Kepez’deki bir devlet okuluyla Lara’daki bir devlet okulunun şartları aynı değil.’’

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 22:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20