‘Anaokullarında yüz yüze eğitime geçilmesi toplum sağlığı açısından sakıncalıdır’

Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, ‘‘Vaka sayılarındaki artış, anaokullarının yüz yüze eğitime geçmesine engel’’ dedi.

‘Anaokullarında yüz yüze eğitime geçilmesi toplum sağlığı açısından sakıncalıdır’

Eğitim Sen Antalya Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

‘’Milli Eğitim Bakanı velilerin isteği üzerine anaokullarını açma kararı aldıklarını söyledi. Bu karar salgının ülke genelinde pik yaptığı bir döneme rastlamaktadır. Özellikle vaka sayılarının son bir haftada yüzde yüzleri aştığı başta Antalya olmak üzere bazı illerde anaokullarının açılması çocukların velilerin ve öğretmenlerin sağlığını tehdit edecektir.

Alınan bu karar eğitimin ihtiyaçları üzerinden değil çalışma yaşamının kolaylaştırılmasını sağlamaya yöneliktir. Bu kararla Milli Eğitim Bakanlığı Anaokullarını eğitimin bir kademesi olarak görmemiştir ve anaokulu öğretmenlerini de bakıcı olarak değerlendirmiştir.

Anaokulu öğretmenleri bakıcı değildir. İktidar çalışma yaşamını kolaylaştırmak istiyorsa, yapması gereken, kreşe ya da anaokuluna giden çocukların anne ya da babasından birisini ücretli izinli saymalıdır.

Günlerdir Antalya’da vaka sayılarında büyük artış olduğu, yoğun bakımlarda yer kalmadığı ve kapasitelerinin artırılmaya çalışıldığı yetkililer tarafından açıklanmaktadır. Böyle bir tabloda anaokullarının yüzyüze eğitime başlaması daha vahim tabloların oluşmasına yol açabilir.

Biz Eğitim Sen olarak bütün tedbirler alındıktan ve salgının hızı kesildikten sonra yüzyüze eğitime bir an önce başlanmasından yanayız. Bilim insanlarının, TTB’nin SES’in tam kapanma ile salgının önüne geçilebileceği önerileri iktidar tarafından görmezden geliniyor.

Milli Eğitim Bakanlığının ilgili yazısında anaokullarının açılmasına velilerin talebi ve il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin karar vermesi istenmektedir.  Antalya’da salgının seyri dikkate alındığında, anaokullarında yüz yüze eğitime geçilmesi toplum sağlığı açısından sakıncalıdır. Bu nedenle yetkililerin bu durumu gözeterek karar vermeleri önemlidir.’’ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20