Zirvenin ana gündemi açıklandı

29 Eylül çarşamba günü Putin ile Erdoğan arasında Soçi'de yapılacak zirvenin ana gündem maddesi açıklandı.

Zirvenin ana gündemi açıklandı


Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Putin ve Erdoğan İdlib anlaşmalarının uygulanmasını görüşecek" dedi. 
 
Sergey Lavrov Rus basınına yaptığı açıklamada, devlet başkanlarının ana gündeminin "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde teröristlerle mücadeleye ilişkin anlaşmaların uygulanması" olacağını söyledi.
 
Lavrov, "Türk partnerlerimizle iki yıl önce imzaladığımız, onların (Türkiye kast ediliyor) İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde teröristlerle savaşacaklarına ve teröristleri, Türk ordusuyla işbirliği yapan terörist olmayan silahlı gruplardan ayıracaklarına dair taahütlerini içeren özel anlaşmayı konuşacağız" dedi.
 
Lavrov "Türk tarafının yükümlülüklerini yavaş yerine getirdikleri" ifadesini kullandı.
 
Bu arada Sputnik'in haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Suriye'de, bu ülkenin topraklarında tavizsiz bir şekilde terörle mücadeleye karar veren BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında yer alan taleplere uygun olarak güç kullandığını ifade etti.
 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugünkü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkez binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında, ABD ve diğer NATO ülkelerinin Afganistan'dan çekilme kararı sonrası yaşananlar değerlendirdi.
 
Lavrov, yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki, ABD ve diğer NATO ülkelerinin birliklerinin aceleyle çekilmesi, bunun sonuçları kavranmadan gerçekleşti. Oysa bildiğiniz gibi bunun sonucu, Afganistan'da çok sayıda silahın kalması oldu. Hepimizin bu silahların yapıcı olmayan amaçlarla kullanılmadığından emin olmak istediğimiz ortada" ifadelerini kullandı.
 
Taliban'ın, başta IŞİD olmak üzere terör örgütlerine karşı mücadelede ilan ettiği kararlılığa her türlü destek vereceklerini söyleyen Lavrov, Taliban'ın terörle mücadelenin yanı sıra, geniş kapsamlı hükümet kurma sözünü verdiğini anımsatarak, "Şimdi muhtemelen önemli olan bu vaatlerinin yerine getirilmesi. Yapılan ilk adım, geçici hükümetin kurulması oldu. Bu hükümet elbette Afgan toplumunun etnik, mezhepsel ve siyasi açıdan tüm paletini yansıtmıyor" dedi.
 
Taliban hükümetinin uluslararası düzeyde tanınması konusuna da değinen Lavrov, şöyle devam etti: "Taliban'ın uluslararası arenada tanınması konusu şu aşamada kimseler tarafından gündeme getirilmedi. Yeni büyükelçi tayiniyle ilgili talep geldiğinde tam olarak bu ilkeden hareket edeceğiz."
 
Öte yandan Suriye'nin kuzeybatısındaki duruma ilişkin açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Suriye'de, bu ülkenin topraklarında tavizsiz bir şekilde terörle mücadeleye karar veren BM
Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararında yer alan taleplere uygun olarak güç kullanıyoruz" diye konuştu.
 
Rus bakan, "Rusya, teröristlerin İdlib gerilimi azaltma bölgesinden yaptığı saldırılara tahammül etmeyecek" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Turkrus.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21