Yunanistan'a Koronayı Kudüs'e hacca gidenler getirdi

ÖZEL RÖPORTAJ: Gazeteci Ragıp Duran 3 yıldır Selanik'te yaşıyor. "İtalya örneğinden ders alan Yunanistan'ın Corona krizini iyi yönetmesinin altında zamanı iyi yönetmesi yatıyor “diyor.

Şimdiye kadar toplam 160 küsur ölüm gerçekleşen Yunanistan'da ilk haftalarda 42 ölümün 28'inin Kozani'de yaşandığına dikkat çeken Duran, Kudüs'e hacca giden 60 kişilik kafilenin virüsle bulaştığını kaydetti. Kozani’nin karantinaya alındığını ülkede yalnızca hastaların değil şüphelilerin de karantinaya alındığını hatırlatan Ragıp Duran hızlı davranılmasaydı Yunanistan sağlık altyapısının yaygın salgında yetersiz kalacağına dikkat çekti. Duran,

1946-47 yıllarında Nazi işgali ve iç savaş yaşayan Yunanlıların  yetkililerin karantina önlemlerine harfiyen uyduğunu hatırlatıyor. Gazeteci  Ragıp Duran şöyle devam ediyor:

"Yunanistan'da 65 yaş üstünün nüfus oranı yüzde 24. Bu Türkiye'de yalnızca yüzde 8. Buna rağmen ölüm sayısı sınırlı kaldı. Ancak bir Akdeniz ülkesi olan Yunanistan'da halk eğlenmeyi, sokaklarda vakit geçirmeyi seviyor. Havalar güzelleşti ve halk sokaklarda. Yetkililer bu nedenle halkı uyarıyor. Şimdilik adalar yabancılara yasak ancak turizme açılması planlanıyor. "

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 12:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
serap sarıuçak
serap sarıuçak - 2 yıl Önce

Bu söyleşiler bir kitabın ilk sayfaları gibi. keyifle seni izliyorum.

SIRADAKİ HABER