"Temmuz'da yeni bir pandemi olasılığından bile söz ediliyor"

ÖZEL RÖPORTAJ: Uzun yıllardır ailesiyle Rotterdam’da yaşayan yayıncı Zafer Yılmaz Corona günlerinin Hollanda'da nasıl yaşandığını Antalya3T'ye anlattı.

Başbakan Mark Rutte'un 2 gün önce gelecek 3 ay için bir simülasyon açıkladığını belirten Zafer Yılmaz, "bu raporda önlemlerin adım adım nasıl gevşetileceğine değiniliyor. Ancak virüsün mutasyona uğrayıp Temmuz'da yeni bir pandemiye yol açabileceği bile raporda yer alıyor" diyor.

Hollanda'da pandemi açıklamasının hemen ardından ilk olarak tüm hastanelerin kapatılarak 2 günde sahra hastaneleri açıldığını anlatan Yılmaz, sağlık çalışanlarının da korunarak pandemiden etkilenmelerinin önlendiğini belirtiyor. Hastaneler pandemi koşullarına göre dizayn edilip açılmış Hollanda'da.

Yılmaz, maske zorunluğunun olmadığı ülkede sosyal mesafe kuralının çok sıkı uygulandığına dikkat çekiyor.

Birçok ülkede olduğu gibi Hollanda'da da virüsün tehlikesi ilk başlarda kavranamamış. İşyerleri kapatılıp evlerine gönderilenler ilk başlarda tatildeymiş gibi davranmışlar.

Zafer Yılmaz Sağlık Bakanının olayın ağırlığına katlanamayarak istifa ettiğini, pandeminin boyutlarının artık kavrandığını da sözlerine ekliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2020, 00:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20