Sputnik Light tanınmadı, Rusların Türkiye’ye girişinde sorun yaşanıyor

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin internet sitesinde cuma günü yaptığı "3 Eylül'de Türkiye topraklarına girişte güncellenmiş kurallar yürürlüğe girdi" açıklamasının ardından "Sputnk Light" aşısı gündeme damgasını vurmaya başladı. TASS'ın aktardığı açıklamada, "Türkiye'ye gelen tek dozlu Sputnik Light aşısı yaptıran Rusların negatif bir PCR testi, bir antikor sertifikası veya hastalığı atlattıklarına dair belge ibraz etmek zorunda kalacakları" vurgulanmıştı.

Sputnik Light tanınmadı, Rusların Türkiye’ye girişinde sorun yaşanıyor

Haberde, Türkiye'nin Sputnik Light'ı henüz tanımadığı, bu aşıyı yaptıranların karantina önlemlerinden muaf tutulamayacakları vurgulanmıştı.
 
Bu konuda tartışmalar hafta sonundan artarak devam etti.
 
Sektörün yayın organlarından TurizmGüncek sitesi, "Rus operatörler Sputnik Light ile ilgili Türkiye'den açıklama bekliyor" başlıklı haberde, "Rusya'da tek doz olarak uygulanan Sputnik Light aşısının Türkiye tarafından kabul edilmemesi nedeniyle, turistler Türkiye uçuşlarına kabul edilmiyor" diye yazdı.
 
Gelişmeler şöyle özetlendi:
 
"İçişleri Bakanlığının yayınladığı son genelde, Rusya'nın tek doz olarak uyguladığı Sputnik Light'in Türkiye'nin kabul ettiği aşıların arasında gösterilmemesi Rusya'dan Türkiye'ye dönük turizm hareketini olumsuz etkilemeye başladı.
 
Türkiye Sputnik Light’ı kabul ettiğini resmi ağızlardan açıklamıştı
 
Rus Tur Operatörleri Birliğinin bülteninde yer alan haberde, Türkiye'nin Ankara Büyükelçiliğinin daha evvel, “Hem iki doz uygulanan Sputnik V hem de tek doz uygulanan Sputnik Light Türkiye tarafından kabul ediliyor.” dediği belirtildi. Haberde, aynı bilginin Türk Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Interfax'a yapılan açıklamada da doğrulandığı ifade edildi. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile yaptığı basın toplantısında da bu tezi yinelemişti. Çavuşoğlu, "Rusya'da kullanılan aşılardan herhangi birinin sertifikasını kabul ediyoruz." demişti.
 
Sorun yaşanmaya başlandı
 
O zamandan bugüne Sputnik Light aşısı olmuş Rusların sorunsuz olarak Türkiye'ye gelebildiği belirtilen haberde, bu aşıyı olanların Türkiye'ye uçmakta sorun yaşadığı kaydedildi.
 
Pegas Touristik, Türkiye'nin Sputnik Light aşısını kabul etmediğini, bu nedenle bu aşıyı olanların uçağa binmeden 72 saat önce yapılmış korona testini sunmaları gerektiğini açıkladı.
 
Tez Tour ve Intourist de web sitelerinden yaptıkları açıklamalarda, Sputnik Light aşısının artık Türkiye tarafından kabul edilmediğini bildirdi.
 
Coral Travel ise web sitesinde, Royal Flight'ın Türkiye uçuşlarında Sputnik Light hariç tüm aşıların kabul edildiği belirtildi. Açıklamada, Sputnik Light olan yolcuların Türkiye uçuşu öncesi PCR testi yaptırması gerektiği kaydedildi.
 
Seyahat uzmanları ise Türkiye'nin Sputnik Light'ı tanımamasının Türkiye talebini etkilemeyeceği görüşünde. İnsanların Türkiye tatili için test yaptıracağını kaydeden uzmanlar, çok az sayıda iptalin olacağı görüşünde.
 
Esas mesele üçüncü doz aşıda
 
Ancak esas meselenin üçüncü dozda olduğu belirtiliyor. Çünkü sayıda Rus vatandaşı üçüncü doz aşısını Sputnik Light ile oluyor ve bu da sertifikalarda belirtilecek. Daha önce kabul edilen aşılardan birini ansızın kabul etmemek gereksiz olumsuzluklara ve insanların rezervasyon yapmayı ertelemelerine neden olacak.
 
Ortada resmi bir bilgi yok

 
Rusya'da hem turistler hem de seyahat sektörü belirsizlikten rahatsız. Sputnik Light'in tanınmamasının ne zaman yürürlüğe gireceğine ve girdiğine ilişkin resmi bir bilgi yok. Bazı tur operatörleri kararın 14 Eylül'de yürürlüğe gireceğini belirtiyor ancak bu resmi bir bilgi değil.
 
ATOR, Sputnik Light'in Türkiye tarafından kabul edilmemesi ve iç hat uçuşlarında Rus turistlerden PCR testi istenmesi durumunda sonbahardaki Kapadokya, İstanbul ve Mezopotamya turlarının olumsuz etkileneceğine işaret etti."
 
Kaynak: Turkrus.com
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21