'Rusya Türkiye'yi aşı şartıyla açabilir'

22 Haziran’dan itibaren tüm uçuşlara izin verilen Türkiye’ye Rusya’dan turist akını beklenirken, tur operatörlerine charter uçuşları için Rusya Federal Sivil Havacılık Ajansı'ndan henüz resmi izin yazısı gelmedi. Medyada, Türkiye dahil, yurt dışına gidecek turistlere “aşı şartı” getirilebileceği iddiaları konuşuluyor.

'Rusya Türkiye'yi aşı şartıyla açabilir'

Bu konuyu gündeme getiren Rusya Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı kamu konseyinin üyesi, Rusya Yolcular Derneği Başkanı Ilya Zotov, bakanlıktan bu öneriyi hayata geçirmesini istedi.

RBC’ya konuşan Zotov,  “Rusya'da Kovid vakalarında son dönemde yaşanan büyük artış göz önüne alındığında, Türkiye'ye sadece aşılı yolcular için bilet ve tur satmamız gerekir. Aksi takdirde, Türkiye'nin açılması daha da yüksek Kovid rakamlarına yol açabilir ve pandemi daha da yayılır” dedi.

Bu arada turizm sektörü yetkilileri, Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova’nın 22 Haziran’da Türkiye’ye ilişkin uçuş kısıtlamalarını kaldırma kararını açıkladığını, ancak havayolları ve tur operatörlerinin, Federal Havacılık  Ajansı'ndan bu konuda resmi telgrafı henüz almadığını vurguluyor.

Sektörde, “şartlı bir izin” kararı ihtimali olduğu söyleniyor

Rusya Ulaştırma Bakanlığı’nın tur rezervasyonları yaptıranların aşı bilgilerinin de anında sisteme kayıt edilmesi önerisi getirdiği, bu kabul edilirse fiilen “yurt dışında tatil için aşı şartı” gerekeceği iddiaları var. Tur ya da bilet satarken her vatandaşın aşı durumunun Rusya federal bilgi sistemi Gosuslugi’de görülmesi şartı gündemde.

“Geçerli bir nedeni olmadan aşı yaptırmayı reddeden” vatandaşlara bu durumda uçuş izni verilmeyebileceği vurgulanıyor. 

Tur operatörleri, 22 Haziran’dan itibaren Türkiye uçuşlarına başlamak için hazırlık yaparken, durumun netleşmesini bekliyor. 

Kaynak:Turkrus.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20