Rusya'da Türkiye enflasyonu

Rusya'da enflasyon haziran ayından son beş yıllık rekoru kırdı. Haziran 2021'de tüketici fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 6,5'e yükseldi. Bu, Ağustos 2016'dan bu yana en yüksek seviye. Rosstat'a göre aylık enflasyon yüzde 0,69 oldu.

Rusya'da Türkiye enflasyonu

Türkiye turları yüzde 38,9 ile fiyatı en fazla artan kalemler arasında gösterildi. 
 
Turkrus.com'da yer alan habere göre tüm ürünler içinde pancar fiyatları yüzde 58.4, havuç  yüzde 37 ile en fazla artanlar içinde.
 
Diğer yandan salatalık fiyatları yüzde 21.8, domates. yüzde 16.2, muz yüzde 4.5 ucuzladı.
 
Rusya’da hükümetin fiyatları dondurma ve Merkez Bankası’nın para-kredi politikalarını sertleştirme girişimlerine rağmen enflasyon sarmalı devam ediyor.
 
Merkez Bankası’nın aylık anketine göre, perakende şirketlerinin enflasyon beklentileri son 18 yılın en yüksek seviyesine çıktı.
 
Perakende şirketlerinin üç ay sonrası için mevsim etkilerinden arndırılmış fiyat beklentileri endeksi %47,92 oldu.
 
Bu, daha fazla fiyat artışı bekleyenlerin sayısının, enflasyonun istikrar ve yavaşlama öngörenlerin sayısından fazla olduğu anlamına geliyor.
 
Ankete göre, ekonominin genelinde ise enflasyon beklenti endeksi 2008’den bu yana en yüksek seviye olan yüzde 27,63’e yükseldi.
Toptan ticaret ve imalat sanayisinde de bu oranlar sırasıyla yüzde 42,99 ve yüzde 33,22 ile 2002'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. 

Alfa-Bank Başekonomisti Nataliya Orlova, yıl sonunda enflasyonun yüzde 6,5 olarak kaydedilebileceğini tahmin etti.
 
Rusya’da bankacılık sektöründe Merkez Bankası’nın para-kredi politikalarını sertleştireceği yönündeki beklentiler artıyor. Raiffeisen Bank’ın araştırmasına göre, bankaların çoğu politika faizinin bugünkü yüzde 5,5’ten yüzde 7'nin eşiğine, en az 6,75’e kadar yükselebileceğini tahmin ediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21