Lübnan halkının acılarını paylaşıyoruz

Lübnan ve Beyrut İnşaat Mühendisleri Odası ile oldukça iyi ilişkilerimiz var. Bir süre önce misafir katılımcı olarak davet edildiğimiz için Beyrut’ta yapılan Akdeniz ve Arap ülkeleri toplantısına katılmış, inşaat mühendisliği eğitimi ve inşaat mühendisliği hizmetleri konusunda bir sunum yapmıştım. İlgiyle karşılanmıştı.

Israrla Türkiye’nin de bu birliğe üye olması birlik yönetimi ve katılan ülkeler tarafından talep edilmişti. Portekiz-Lizbon’da yapılan Avrupa İnşaat Mühendisleri Konseyi toplantısında da (ECCE) birlikte olmuştuk. 2020 tarihi itibariyle Akdeniz ve Arap ülkeleri İnşaat Mühendisleri Birliği'nin üyesi olduk.
Lübnan ve Beyrut İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu'na çok geçmiş olsun diyor, acılarını paylaşıyoruz.
Ortadoğu ülkelerinin yüzü bir türlü gülmüyor. Dünyanın en eski kentlerinden biri olan Beyrut,i ç savaşın yaralarını sarmaya çalışırken 2750 ton amonyum nitratın patlamasıyla bir facia yaşadı. 200'e yakın insanın yaşamını yitirdiği bir kaç bin insanın yaralandığı ifade ediliyor.
Ayrıca patlamanın etkisiyle Beyrut’ta bulunan yapıların neredeyse yarısı hasar gördü, oturulamaz hale geldi. Buğday siloları başta olmak üzere bir çok gıda ürününün saklama deposu yok oldu. Bu facianın adı insan eliyle yaratılan bir afettir!
Bu patlamanın Japonya’ya atılan atom bombalarının yarattığı etkinin dışında en büyük patlama olduğu bilim çevreleri tarafından açıklandı.
Beyrut’da bulunan yurttaşlarımız da yaralandı. Onlara da acil şifalar ve geçmiş olsun diyoruz..

Türkiye Mimar Mühendisler Odalar Birliği'nin İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2020, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20