"Küresel bir salgının yönetimi küresel olmalı"

Dünyada ilk kez bir salgının "felaket" yerine "düşman" olarak tanımlandığına dikkat çeken Şafak Pavey, BM'nin bütün kollarıyla mücadelede yer aldığını ve Covit-19 salgınıyla ancak BM'in yaptığı gibi küresel bir çabayla başedilebileceğini söylüyor.

banner24

Aşı üzerinden bir rekabetin yaşandığı dünya'da, öncelikle aşıya ulaşımda eşitliğin sağlanmasını hedeflediklerini bunun için COVAX koalisyonu oluşturulduğunu hatırlatan Pavey, bir avuç ülkenin aşıya ulaşabilmesinin kabul edilebilir olmadığını kaydediyor. İşte tam bu noktada küresel işbirliğinin ne denli önemli olduğunu ve bu önemin pandemiyle yeniden kavrandığını anlatan Şafak Pavey, "her ülkenin dışişlerinin kurduğu küresel ilişkiler önemli" diye devam ediyor.

Bil ve Melinda Gates Vakfı'nın 2015'te bu tehlikeye dikkat çektiğini  hatırlatan Pavey, bu vakfın 2019'da yayınladığı küresel Sağlık Güven Endeksine işaret ediyor ve şunları söylüyor:

"Bu endekste küresel bir pandemiye hazırlık konusunda ABD ve İngiltere'nin ilk sırada, Çin, Vietnam ve Yeni Zelanda'nın ise alt sıralarda olduğu belirtilmişti. Ancak pratik bunun tam tersi olduğunu gösterdi. Bugün Çin, 95 milyonluk Vietnam ve Yeni Zelanda salgınla mücadelede en başarılı ülkeler"

Aşı konusundaki hurafelerle mücadeleye de ağırlık verildiğini vurgulayan Pavey, dini liderlerle işbirliği yaptıklarına dikkat çekiyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20