İtalya’da her aileye 500 Euro'luk tatil fonu

ÖZEL RÖPORTAJ: Serap Mumcu tarihçi, çevirmen ve rehber. Pedova Üniversitesi'nden doktorası var. İtalya'da rehberlik ve çevirmenlik yapıyor. Bir İtalyanla evli ve 9 kişinin bir arada yaşadığı tipik bir İtalyan ailesine sahip. "Zaten Corona'nın burada hızlı yayılmasının nedenlerinden biri dede-torun-çocukların bir arada yaşadığı geniş aile anlayışı" diyor.

Mumcu İtalya'yı pandeminin merkezi haline getiren diğer nedenleri ise şöyle sıralıyor:

"Lombardiya kuzeyde ve ülkenin sanayi-ticaret merkezi. Güneyden çok sayıda genç insan bu bölgede çalışıyor. Karantinanın yasallaşmadan duyulmasıyla panik yaşandı ve Lombardiya'da çalışanlar güneye ailelerinin yanına akın etti.

İtalya'daki eyalet sistemi nedeniyle ülkede koordinasyon sağlanamadı. "

Avrupanın en yaşlı nüfusuna sahip İtalya'da şık şıkıdım giyinip sabah kafelerde kahvaltı yapmanın yaşlılar için gelenek olduğuna dikkat çeken Mumcu, "daracık barlarda kafelerde iç içe bulunmak da riski arttırdı" diyor.

Sağlık alanında ihmallerin yaşandığını hatırlatan Serap Mumcu Lombardiya'da bakımevlerinde 4 bin yaşlının birden ölmesinin savcıları harekete geçirdiğini belirtiyor. Bu yaşlı ölümlerinin kasti olmasından bile şüpheleniliyor. Corona'dan ölüm sayısının 30 binli değil 50 binli sayıları bulduğunu anlatan Mumcu bunun İtalya sosyal sigortalar kurumunca açıklandığını ifade ediyor.

Coronadan korkuyu aşmaya İtalyan balkonlarının katkısı olduğunu hatırlatan Serap Mumcu şarkılar ve sloganların dünyada bile yankı bulduğuna dikkat çekiyor.

Serap Mumcu yöneticilerin yurtdışı turizm yerine bu yıl iç turizmi canlandırmaya çalıştığını ve bunun için her aileye 500 euroluk tatil fonu ayırdığını kaydediyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20