"İtalya'da devletin Corona yardımlarını açıkgöz Güneyliler kaptı"

İtalya'nın Kuzeyinde Veneto'nun bir kasabasında yaşayan Serap Mumcu, gazeteci,rehber ve çevirmen, Mumcu, Corona aşısı konusunda yönetimle ilgili bir güven sorunu olmadığını ancak bazı doktorların halkı aşıya karşı manipüle ettiklerini söylüyor.

İtalya'da Coronanın  hem birinci dalgasının hem de 2. dalgasının ağır yaşandığını hatırlatan Serap Mumcu, "Örneğin yaşadığım Venetto bölgesi sürekli turuncu. Bu da tehlikeyi gösteriyor" diyor.

İtalya'nın kuzeyiyle, güneyi arasındaki farkı, "kuzey Almanya ise güney Arabistan" diye tanımlayan Mumcu şöyle devam ediyor:

 "İçişleri Bakanlığı'nın halkı aşı dağıtımına mafyanın sızabileceği uyarısının altında da bu özellik var. Güneyde hala geleneksel mafya ilişkileri yaygın. Corona yardımlarının çoğunu sahte belgelerle bu kesim aldı."

Aşının zorunlu olmadığı İtalya'da her 5 kişiden 1'i aşıya karşı. Bunda kendi uzmanlık alanı olmasına rağme aşı karşıtı söylemlerde bulunan bazı doktorların etkisi olduğunu vurgulayan Mumcu, "Aşı zorunlu değil ama olmayanlara bazı yaptırımlar uygulanacak"  diye devam ediyor.

İtalya'da en hareketli işkollarından biri mobilyacılık. Serap Mumcu "İnsanlar ya bahçeli eve taşınıyor, ya mobilyalarını değiştiriyor, ya da boşanıyor"  diye espri yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 23:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20