"İsveç aşıyı değil, yalnızlığı tartışıyor"

İsveç'te yaşayan gazeteci Nurten Özkoray'la ülkenin aşı politikasını konuştuk. Halkın her konuda olduğu gibi yönetime güvendiği İsveç'te önümüzdeki 6 ayda aşılamanın tamamlanması öngörülüyor.

Özkoray, Biontech aşısının yaygın olarak 27 Aralıkta uygulanmaya başladığı ülkede bu konuda hicbir tartısma yaşanmadığına dikkat çekiyor. Kilometrekare başına 22 kisinin düştüğü İsveç'te pandemiyle birlikte yalnızlık sorununun da öne çıktığını belirten Özkoray ozetle şunları söyledi:
"İsvec 250 yıldır savaş görmemis bir ülke.  Kriz yönetimi refleksi gelismemis. Bu yüzden pandeminin başında özellikle özelleştirilmiş yaşlı bakım evlerinda ölümler korkunc boyutlardaydı. Ancak şimdi sıkı önlemler alındı.

İsvecte sıkı yasaklar uygulanmadı. Kararlar tavsiye niteliğinde. Halk bu önerilere uyuyor. Örneğin maske takma zorunluluğu da yok. 
İsveç'te pandemiyle birlikte yalnızlık daha büyük sorun haline geldi. Kırsal alanlarda büyük çiftliklerde yalnız yasayanlar çok. Yerel yönetimler 'kendimi yalnız hissediyorum' telefon hatlarıyla bu konuda çalışıyor. Belediyelerde 'sosyal işçiler var'. Bu tür başvurularda gidip insanlara destek oluyorlar. "

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER