"Hollanda Sputnk V aşısına yöneldi"

Rusya'da geliştirilen ve faz 3 sonuçları ünlü tıp dergisi Lancet'te yayınlanan Sputnik V aşısı zengin ülkelerin ilgi merkezi oldu.

16 yıldır Hollanda'da yaşlı bakım hizmeti veren Hemşire Asuman İsmail, "Hollanda Rus aşısına yönelmeyi düşünüyor" diyor

 Çalıştığı sağlık kuruluşunda hasta ziyaretine gelen birinden 5 arkadaşıyla birliktye Corona virüsü kapan Asuman İsmail,  "Ben ilaç kullanmadan atlattım ama bir arkadaşımızı kaybettik" diye konuşuyor.

Hollanda'nın en fazla göçmen ve öğrencinin yaşadığı Rotterdam şehrinde yaşayan İsmail, hastalığın göçmenler arasında daha fazla görüldüğüne dikkat çekiyor. Bu nedenle sağ görüşlü bazı sağlık çalışanlarının "Muhammetlere, Fatmalara hizmet ediyoruz" diye yakındıklarını sözlerine ekliyor.

 Asuman İsmail özetle şunları söylüyor:

"Yöneticiler mutasyon konusunda oldukça endişeli. Çünkü Hollanda'da bir okulda 75 öğrencinin 30'unda mutasyona uğramış virüs belirlendi. Bunun üzerine 12 yaş altı çocuklara da test yapılması öngörülüyor. Yeni varyantvirüsü taşıyanların sanıldığı gibi İngiltere'yle hiç bir bağlantısı olmadığı belirtildi. Hollanda aldığı yeni bir kararla ülkeye gelen herkese negatif test zorunluluğu getirdi"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER