Dubai'de her karantinalıya 1 polis tahsis ediliyor

ÖZEL RÖPORTAJ: Ayça Günay 2 çocuk annesi. Eşinin işi nedeniyle 15 yıldır gittiği Dubai'de yaşıyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin 7 emirliğinden biri olan Dubai'nin nüfusunun yalnızca yüzde 17'sini yerli vatandaşlar oluşturuyor. Bu nedenle şeriat hükümleri Dubai'de yabancılar için uygulanmıyor.

Ayça Günay gazetecilik geçmişi ve eşinin konumu nedeniyle Dubai'de çok faal.  Dubai Başkonsolosluğu ve Türk İş Konseyi ile resmi organizasyonlar düzenliyor.

29 Ocak'ta ilk Corona vakasının görüldüğünü ancak bunun resmi olarak açıklanmadığını belirten Günay, resmi açıklamanın Şubat sonunda geldiğini söylüyor. Ayça Günay, o tarihlerde Dubai Bisiklet Turnuvası'na katılan ve rahatsızlanan 2 İtalyan sporcuda Covit-19 belirlendiğini anlatıyor ve şunları söylüyor:

"Bu "2 İtalyanın" kaldığı otel karantinaya alındı. Otelde kalanlar testten geçirildi ve 2 kişide daha virüs belirlendi.28 Şubat'ta  turnuva durduruldu"

Ardından Mart başında okulların kapatıldığını da hatırlatan Günay, 2 hafta boyunca genel bir sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini belirtiyor.

Virüsle bulaşan ancak hafif semptomlar gösteren hastalar isterlerse karantina otellerinde konaklıyor. Eğer evde tedavi olmak isteniyorsa her hasta için evinin kapısında polis nöbet tutup denetliyor. Hastanın bulunduğu evin çevresi şeritleniyor.

Corona tedavisinin hem yabancılar hem de yerli halk için ücretsiz olduğunu anlatan Günay, özel doktor muayene ücretlerinin oldukça pahalı olduğunu ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 14:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
serap sarıuçak
serap sarıuçak - 2 yıl Önce

bize dünyanın her köşesinden bilgiler verdiğin için çok teşekkürler

Reyhan Elmasri
Reyhan Elmasri - 2 yıl Önce

Süreci ne güzel özetlemişsin Ayça. Dubai'de yaşıyorum ama paylaştığın bilgilerden haberim yoktu. Teşekkürler:)

Nüket Solmaz
Nüket Solmaz - 2 yıl Önce

Süper

SIRADAKİ HABER

banner20