Avrupa Birliği'nden çarpıcı rapor

Avrupa Birliği Komisyonu 2020 Türkiye Raporu açıklandı. Raporda, "Türkiye her geçen gün AB'den daha da uzaklaşıyor. Türkiye'nin AB'ye üyelik şansı azalıyor" denildi.

Avrupa Birliği'nden çarpıcı rapor
banner5

Avrupa Birliği Komisyonu 2020 Türkiye Raporu açıklandı. Raporda, "Türkiye her geçen gün AB'den daha da uzaklaşıyor. Türkiye'nin AB'ye üyelik şansı azalıyor" denildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan rapora ilişkin yapılan açıklamada ise "2020 yılı Türkiye Raporu bu sene de AB’nin önyargılı, yapıcılıktan uzak ve çifte standartlı yaklaşımını yansıtmaktadır" ifadesi kullanıldı.
 
Reuters’ta yer alan habere göre, Avrupa Birliği’nin hazırladığı 2020 Türkiye Raporu’nda ekonomiden demokrasiye kadar birçok konuya ilişkin değerlendirmeler yer aldı. Raporda yargı bağımsızlığı vurgusu yapılırken, “Ankara, AB’ye her zamankinden daha da uzaklaştı” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinin fiilen durma noktasına geldiğinin belirtildiği raporda ayrıca, “AB’nin hukukun üstünlüğü, temel haklar ve yargı alanında devam eden olumsuz gelişmelerle ilgili ciddi endişeleri, Türkiye tarafından güvenilir bir biçimde ele alınmadı” denildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN RAPORA TEPKİ

“Türkiye’de 2016 yılındaki darbe girişiminden bu yana yaşanan ciddi gerileme devam ediyor” ifadesinin kullanıldığı rapora ilişkin Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

* Avrupa Komisyonu bugün 2020 yılı Genişleme Strateji Belgesi ile Türkiye dâhil tüm aday ve potansiyel aday ülkeler için hazırlanan Ülke Raporlarını açıklamıştır. 2020 yılı Türkiye Raporu bu sene de AB'nin önyargılı, yapıcılıktan uzak ve çifte standartlı yaklaşımını yansıtmaktadır.

* Bu raporda da AB yerine getirmediği sorumluluk ve taahhütlerine değinmezken temelsiz argümanlarla ülkemizi eleştirmektedir. Özellikle yönetim sistemimiz, seçimler, temel haklar, bazı yargı kararları ve idari kararlar ile terörle mücadeleye yönelik olarak alınan meşru önlemlerin yanı sıra dış, güvenlik ve ekonomi politikalarımıza ilişkin önyargılı, haksız ve orantısız eleştirileri raporun objektiflikten ne kadar uzak olduğunu göstermektedir.

“YANLI VE HUKUK DIŞI BAKIŞ AÇISINI REDDEDİYORUZ”
* Türkiye her şeyden önce, bazı AB çevrelerince sergilenen dar görüşlü tutumlar nedeniyle müzakere süreci engellenen ve buna rağmen bu sürece sahip çıkan bir aday ülkedir. AB'den uzaklaşmadığı gibi, bazı çevrelerin uzaklaştırma çabalarına rağmen AB üyelik sürecine bağlıdır. Komisyonun Raporda bunu güçlü bir şekilde vurgulaması ve genişleme stratejisinde ve uygulamada aday ülkeler arasında “Batı Balkanlar” ve Türkiye şeklinde ayrım yapmaması beklenirdi.

* Raporun Doğu Akdeniz, Ege ve Kıbrıs meselelerine ilişkin bölümleri tamamen Yunan-Rum tezlerine dayanmaktadır. Bu durum Komisyonun tarafsızlığına leke düşürmektedir. Ne Kıbrıs sorununun çözümüne ne de Ege ve Doğu Akdeniz'in istikrarına katkı sağlayan bu yanlı ve hukuk dışı bakış açısını reddediyoruz.

* Dahası Yunan-Rum ikilisinin, AB-Türkiye ilişkilerini bu raddede rehin alabilmesi, Birliği stratejik akıl ve vizyondan uzaklaştırmakta, AB'nin çıkarlarına da zarar vermektedir. Kimsenin hakkında gözü olmayan Türkiye, kendinin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya kararlılıkla devam edecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20