"Ankara Orta Asya'da Çin'e karşı kaybediyor"

''Mali kriz, Türkiye'nin Orta Asya’daki eski Sovyet cumhuriyetlerine doğru genişlemesini zorlaştırabilir. Türk lirasının istikrarsızlığı ve mali liderlikteki değişim, Erdoğan'ı en sevdiği projelerden olan Türk halklarının Türkiye'nin etrafında birleştirilmesi projesinden uzaklaştırabilir. En azından Türk Konseyi'nin diğer liderleriyle planlanan kişisel görüşme şimdilik ertelendi.” Bu yorum, Rus Nezavisimaya Gazeta’ya ait.

"Ankara Orta Asya'da Çin'e karşı kaybediyor"
banner24

Turkrus.com haber sitesinde yer alan habere göre “Ankara eski SSCB için mücadelede Çin’e kaybediyor” başlıklı, Anatoli Kormakov imzalı yazıdan bazı bölümler şöyle: 

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Merkez Bankası Başkanının kovulmasının ardından TL’de yaşanan yüzde 17 değer kaybının ülke ekonmoisinin durumunu yansıtmadığından emin.

Daha önce ülkeye yılda 40 milyar dolar getiren, Rusların paralarının da dahil olduğu yeni turizm sezonundan medet umuyor.

TL altı yıldır değer kaybediyor ama Türkiye’nin lideri hala düşük faizden ve ucuz krediden yana. Salgında GSYH’lerin düşen diğer ülkelerin aksine, Türkiye’nin ekonomisi yüzde 1,8 büyüdü. 

Uzmanlara göre, Türkiye’inn Orta Asya’daki eski Sovyet cumhuriyetlerine etkide bulunmada başlıca rakibi Çin.

Hem Pekin hem Ankara 200 milyondan fazla genç nüfusu olan ve toplam 2 trilyon dolar GSYH’ye sahip olan bölgeye karşı açıkça ilgi duyuyor.

Bu ülkelerin en büyük ekonomik ve askeri partneri Rusya. Çin ve Türkiye rakip. Rusya, siyasi ve ekonomik rekabeti ve kendi çıkalarını göz ardı etmeden, hem Çin hem Türkiye ile dengeli partnerlik ilişkisi yürütüyor.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21