‘Amerika'da doktora ulaşmanın güçlüğü, Corona'dan ölümleri arttırıyor’

Amerika'nın Teksas eyaletindeki SHSU (üniversite) de akademisyen olan Hacer Ülgen Varol, 2007'den bu yana ABD'de yaşıyor. Teksas'ta erken açılımın vakalarda artışa yol açtığını söyleyen Varol, cumhuriyetçi eyaletlerin daha erken normalleştiğinin altını çiziyor.

Corona'dan ölüm vakalarında hastanın doktora geç başvurmasının etkili olduğunu anlatan Varol, "Amerika'da tüm sağlık hizmetleri özel ve corona tedavisi bile ücretli. Bu yüzden normal zamanlarda olduğu gibi Corona'da da belirtiler geçicidir diye hastalar hastaneye geç ulaşıyor" diyor ve şunları söylüyor:

"Aralık ayında uzun bir yılbaşı tatili var. Örneğin Çinli arkadaşlarımız memleketine gitti. İşte o dönemde hastalıkla ilgili bilgiler çoğaldı. Çinli arkadaşlar geri dönünce ne yapacağız diye endişe ettik. Allah'tan onlar sağlıklı döndüler. Şubat ortalarına kadar durumun ciddiyeti anlaşılmadı. Mart ayında okulların 1 haftalık bahar tatili var. Biz de NewYork ve Washington'u kapsayan bir geziye gidecektik. İptal ettik. Çalıştığım üniversitenin yönetimi işte bu sıralarda dikkatli olunması konusunda mail'ler atmaya başladı. Ancak hala yöneticiler seyahat kısıtlaması getirmiyorlardı. Özellikle cumhuriyetçi yönetimler. Trump ne derse onlar uygulandı. Çok şaşırıyorduk. Şimdi de erken açılmanın sıkıntıları yaşanıyor"

Eşinin ve kendisinin online eğitim verdiğini, çocuklarının da evde online eğitim aldığını anlatan Hacer Ülgen Varol, Amerikalıların panik bir toplum olduğuna dikkat çekiyor. Varol, bu yüzden pandemi başında stokçuluk yapıldığı, hatta şu sıralarda da bazı maddelerin satısında kota uygulandığını ifade ediyor.  

Hacer Ülgen Varol merkezi hükümetin her aileye çocuk sayısına göre bir kriz yardımı yaptığını da sözlerine ekliyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20