"Almanya'da ırkçılar Biontech aşısına bile karşı"

Gazeteci Mehmet Tanlı Düsseldrof'ta yaşıyor. Almanya nüfusunun yüzde 80'inin ırkçılığa karşı olduğunu ancak ırkçılığın özellkle polis teşkilatında ve adli mercilerde az da olsa görüldüğünü söylüyor. Hatta Türk yöneticileri nedeniyle Pfizer-Biontech aşısına karşı olan bu ırkçıların pandemiye de inanmadıklarını belirten Mehmet Tanlı, Kendilerini 'imparatorluğun vatandaşı' diye tanımlayan bu ırkçı grubun hemen her gün Berlin'de pandemi önlemlerine karşı protesto gösterileri yaptığını vurguluyor.

Almanya'nın istemediği halde Biontech'in üretimdeki yetersizliği nedeniyle Astra Zeneca'ya mecbur kaldığını kaydeden Tanlı, Moderna aşısının da getirtileceğini hatırlatıyor.

Mehmet Tanlı, yapılan anketlerde  yaşanan olumsuzluklara rağmen Merkel'e desteğin yüzde 70'in üzerinde olduğuna dikkat çekiyor ve özetle şöyle devam ediyor:

"Merkel ve hükümeti pandemi süresince 3 önemli ekonomik paket açtı. Örneğin benim amcamın oğlunun bir antika dükkanı var, İlk seferinde 9 bin, ikinci seferinde 14 bin Euro yardım aldı. Sanatçılar için ayrı bir paket oluşturuldu. Son olarak ailelere  her çocuk için aylık 150 Euro bağlandı. 

Kriz yönetmedeki sorunlar; aşı sevkiyatındaki aksaklıklar, kurallara yeterince uyulmaması ve sınır ülkelerden gelen işçilerin denetlenmemesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle ne yazık ki Coronadan ölümler hala yüksek

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2021, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER