10 Temmuz vetosu bekleyişi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, hafta içi Antalya’daydı. Ziyaretin önemli başlıklarından biri “Suriye’ye insani yardımlar” konusuydu. Milliyet'ten Deniz Kilislioğlu, konuyu son yazısında gündeme taşıdı.

10 Temmuz vetosu bekleyişi

"Yardımlar için 2014’de karılan BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının süresi 10 Temmuz’da doluyor. Türkiye, kapıların açık kalması ve BMGK kararını veto etmemesi için Lavrov’u iknaya çalıştı. Bu kararın önemi şu:
 
BMGK’nın o kararıyla uluslararası yardım kuruluşları, Suriye hükümetinin onayına ihtiyaç duymadan 4 kapıdan Suriye’ye yardım sokabiliyordu. Yıllar içinde o yardımların geçtiği sınır kapılarının sayısı bire düştü. İşte son kalan Öncüpınar sınır kapısının da kapanmaması ve Suriye içine insani yardımların sürdürülebilmesi, bu kararın uzatılmasına bağlı.

Moskova niye karşı?
 
Beşar Esad hükümetinin en büyük destekçisi Rusya “tüm yardımlar rejim kontrolü üzerinden gitsin” görüşünde. Moskova bu konunun bir egemenlik meselesi olduğu gerekçesiyle, muhalif unsurların bulunduğu bölgelerden gidecek yardımlara ilişkin tasarılara karşı çıkıyor.
 
Peki 10 Temmuz’a kadar Moskova yönetimi ikna edilebilecek mi? Görüştüğümüz Türk yetkililer bunun epey zor olduğunu düşünüyor. BMGK dönem başkanı Fransa başta olmak üzere tüm ülkeler Rusya’nın inadını kırmak için uğraşıyor."
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20