“Yerel halk, önce turizmden sonra deniz kıyılarından izole edildi”

3T Gündem’e konuk olan Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, yerel halkın önceleri turizmden daha sonra da deniz kıyılarından uzaklaştırıldığını söyledi.

Önceleri Antalya Bölgesinin pek çok yerinde yatak kapasitesinin daha az olduğunu ve kıyı bölgelerde kitle turizminden ziyade, tatil köyü konseptli yapılar ile birlikte aralarda günübirlik kamp alanlarının planlandığını söyleyen Prof. Dr. Neyişçi, bu plan uygulansaydı yerli ve yabancı turistin iç içe olabileceğini, doğal yapının bozulmayacağını ve yerel halkın da kullanabileceği kıyılar olabileceğini belirtti. Sözlerine devam eden Neyişçi, otellerin yatak kapasitesinin yıllar geçtikçe artması ile oda fiyatlarının düşerek hem müşteri kalitesinin azaldığını hem de yerli yabancı turist dengesinin bozulduğunu vurguladı.

Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında halkın denize girebileceği ücretsiz bir halk plajı bulmanın dahi zorlaştığına değinen Neyişçi, turizm politikasının yabancı turiste hitap etmesini eleştirerek, bu uygulamalar ile yerel halkın geri plana atıldığını söyledi.

Orman içi kontrolsüz yapılaşmanın ve doğanın içinde yer alan otellerin, orman yangınına etkisini de değerlendiren TOD Batı Akdeniz Şube Başkanı, ormanın içine kurulan bir otelin, olası bir yangın için gerekli tedbirler alınarak projelendirilmesi gerektiğini ve bu ihtimal için bir planın oluşturulması gerektiğini vurgulayarak, mevcut düzende otel inşaatında kullanılan malzemelerin birçoğunun yanıcı madde içerdiğini ve bu yapıların orman yangını için büyük risk taşıdığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2020, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20