Yaşam hakkı torbaya sığmaz

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) üyesi olan Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği (ESCEVDER), Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldüğünü belirterek, ‘’Torba yasa teklifi derhal geri çekilmelidir’’ açıklaması yaptı.

Yaşam hakkı torbaya sığmaz

Eskişehir’de gerçekleşen basın açıklamasında şöyle dendi:

‘’Sermayenin talepleri doğrultusunda hazırlanan ve kamu yararına aykırı düzenlemeler içeren kanun teklifinin TBMM de kabul edilmesi, ülkemiz ve geleceğimiz açısından birçok yeni soruna yol açacaktır.

Örneğin bu düzenlemeyle, lastik, çöp ve orman atıklarının yakılarak elektrik üretilmesi “yenilenebilir enerji” kapsamına alınmaktadır Türkiye’nin ömrünü tamamlamış lastikler, şehir çöpleri ve orman atıklarının yakılmasıyla üretilecek enerjiye değil; ucuz, sağlıklı ve çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarına gereksinimi vardır.

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP )  üyesi olan Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER )

Tüm milletvekillerimizi söz konusu düzenlemeyi yeniden gözden geçirmeye çağırıyor ve Torba Yasa Teklifinin Çevre ile ilgili bölümlerin Tümüyle TBMM Gündeminden geri çekilmesini istiyoruz.

Salgınlarda ve her gün bir yenisiyle karşı karşıya geldiğimiz depremler de adeta fırsat bilinerek, enerjiyi de, gıdayı da, doğamızı da, yaşam hakkımızı da torbaya sığdıramazsınız. Doğamız sermaye değil yaşam alanımızdır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20