Uysal: Yerelden evrensele gidelim

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Uluslararası Avrasya Köpek Irkları ve Sokak Köpeklerini Koruma Geliştirme Vakfı'nın (AVKIF) düzenlediği ırk standartları yarışmasında ''Yerel unsurları koruyarak evrensele uzanan kültür tatbikatı yapabiliriz” dedi.

Uysal: Yerelden evrensele gidelim
banner24

ANTALYA İHA- İspanya’da yapılacak olan Dünya Köpek Irkları Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek takımın belirlenmesi amacıyla düzenlenen Türk Çoban, Av ve Bekçi Köpekleri Irk Standartları Yarışması’nın üçüncü etabı hafta sonu Falez Park’ta düzenlendi. Muratpaşa Belediyesi katkılarıyla AVKIF tarafından düzenlenen yarışmaya yaklaşık 550 köpek katıldı.

Yarışmaları Başkan Uysal da izledi. AVKIF Başkanı Mustafa Helalpara’nın eşlik ettiği Uysal, yaptığı konuşmada, yerel unsurların korunmasının gerekliliğine dikkat çekti. Uysal, “Bitki tohumlarının, ağaç türlerinin, endemik bitkilerin ve canlı türlerinin korunması lazım. Ancak böyle yerelden evrensele uzanan bir kültür tatbikatı yapabiliriz” dedi.

Uzun uğraşlar sonucu kangal, boz, malaklı, akbaş ve Karadeniz ırklarının Avrupa Birliği nezdinde tescil edildiğini kaydeden Uysal, “Bu ırklar, zekayı, gücü, asaleti ve nezaketi bir araya getirebilen hayvanlar. Bu bağlamda Federasyonunun çalışmalarını ilgiyle takip ediyor ve tebrik ediyoruz” diye konuştu.

AVKIF Başkanı Helalpara da desteklerinden dolayı Başkan Uysal’a teşekkürlerini dile getirip plaket takdim ederken Türk tazısı saluki, zağar, Trabzon zerdeva ırklarının AB’ye tescili için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20