Ulupınar’ın simgesi çınar ağaçları yol genişletmek için kesilecek

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Ulupınar Mahallesi’nde karayolu bitişiğinde yer alan çınar ağaçlarının yol genişletme çalışması sırasında kesilmek istenmesine vatandaşlar tepki gösterdi. Kemer-Kumluca karayolunun genişletme çalışmaları kapsamında yüklenici firma tarafından kesilmek istenen anıtsal nitelikteki çınar ağaçlarının yok edilmesinin önceki gün vatandaşlar tarafından engellendiği öğrenildi. Ulupınar’daki dinlenme tesisi ve restoranların olduğu bölgede yolun batı kıyısında yer alan çınar ağaçlarının kesilmesini istemeyen vatandaşlar, yolun bu bölümünün ağaçlara zarar vermeden yapılmasını talep ediyor.

Ulupınar’ın simgesi çınar ağaçları yol genişletmek için kesilecek

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 2016’YI ÇINAR YILI İLAN ETMİŞTİ

Ulupınar’a adını veren su kaynakları bu bölgede yoğun bir çınar ağacı topluluğu oluşmasını sağlamış. Bilimsel adı ‘Platanus Orientalis’ olan Doğu Çınarı, dayanıklı yapısı ve uzun ömürlü olması nedeniyle binlerce yıldır bilgelik atfedilen bir ağaç türü. Çınar ağacı, Osmanlı devletinin de simgesiydi. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2016 yılını ‘Çınar Yılı’ ilan etmişti.  Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise bu kapsamda 100 bini İstanbul’da olmak üzere ülke genelinde 200 bin çınar ağacı fidanı dikilmesini kararlaştırmıştı.

DİKERKEN ‘OSMANLI ÇINARI’, KESERKEN ODUN

Bakanlığın çınar fidanı diktiği alanlar arasında karayolu kenarları da bulunuyor. ‘Osmanlı Çınarı’ denilerek karayolu kenarlarına binlerce çınar ağacı fidanı dikildi. Kemer-Kumluca karayolu kıyısındaki asırlık çınar ağaçlarının kesilmek istenmesi, bakanlığın o projesini akıllara getirdi. Dikerken Osmanlı Çınarı denilerek tarihsel simgesi vurgulanan çınar ağaçlarının baraj, HES, otoyol ve vahşi madencilik gibi birçok yıkım projesi için kesiliyor ve odun olarak satılıyor.

VATANDAŞLAR AĞAÇLARIN KESİLMESİNİ ENGELLEDİ

Ulupınar’da kesilmek istenen çınar ağaçlarının da yer aldığı bölge, “Çınarlı” olarak anılıyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar yol genişletilmesi için çınar ağaçlarının kesilmesine karşı çıkıyor. Yetkililere seslenen vatandaşlar bu bölgedeki çalışmaların söz konusu anıtsal nitelikteki ağaçlara dokunulmadan yapılmasını talep ediyor. Önceki gün ağaçların kesilmesini engelleyen vatandaşlar, geri adım atılmazsa ulu çınarların altında nöbet tutmaya hazırlanıyor.

Antalya’nın doğu bölgesi kırsalında çınar ağaçları ‘pilatan’ ya da ‘biladan’ olarak Latince’den gelen adıyla anılmaya devam edilmesi dikkat çekiyor.

Yusuf Yavuz

YORUM EKLE
YORUMLAR
Münevver aksal
Münevver aksal - 2 yıl Önce

Agac canlıdır ağacı kesen katildir

Hilmi Çakmakçı
Hilmi Çakmakçı - 2 yıl Önce

Çınar ağaçları asla ama asla kesilmesin.

Funda ergün
Funda ergün - 2 yıl Önce

Geleceğimiz çöl olmasın ağaçlarla birlikte doğayı katletmeyelim

SIRADAKİ HABER

banner20

banner21