‘Ulualan golf planı acil olarak iptal edilmeli’

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu, Ulualan’ın, 4 kişiye rant sağlayacak golf alanı olarak değil, halka rant sağlayan, sosyal donatı alanlarıyla kentin ticari hayatını canlandıran, yat limanı ve tekne çekek yeri ile planlanması gerektiğini vurgulayarak, Ulualan golf planının acil olarak iptal edilmesini istedi.

‘Ulualan golf planı acil olarak iptal edilmeli’

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu tarafından Ulualan Model Uçak Pisti’nde Manavgat halkının da katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Platform tarafından yapılan açıklamada,

Manavgat’ın geleceği olan Ulualan Bölgesi’nin sahil bandında henüz yapılaşmamış, konumu Akdeniz’e kıyısı, Manavgat Irmağı doğal yapısı ve orman alanları ile bütünleşen doğal yapısı ile bölge halkı için çok büyük önem arz eden ender nitelikteki boş alanlardan birisi olduğu belirtildi.  

Görüşlerimiz dikkate alınmadı

Açıklamada, ‘’Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 30 Aralık 2018 tarihinde onaylanan yaklaşık 3 bin dönümlük alan, 3 tanesi konaklamalı 750’şer dönüm, 1 tanesi konaklamasız 550 dönüm olmak üzere 4 ayrı parça halinde sadece "Golf Alanı" kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planlanmıştır. Manavgat halkı olarak, 2019 yılında konuyla ilgili yaptığımız toplantılar sonrasında Ulualan’da golf alanlarını istemediğimizi, buranın daha işlevsel bir şekilde planlanması gerektiği isteğimizi Manavgat Belediye’miz aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletmemize rağmen, görüşlerimiz dikkate alınmamış, golf alanları planlamasına devam edilmiştir. Söz konusu imar planına Manavgat Belediyesi başta olmak üzere ilgili STK ve Kurumlarca yapılan tüm itirazlar da aynı şekilde bakanlıkça reddedilmiştir’’ dendi.

Ortak akılla hareket ediliyor

Platform olarak ortak akılla Ulualan’da ne yapılması gerektiği konusundaki düşünceleri kamuoyuyla paylaşmak istediklerini ifade ederek şöyle dendi:

‘’1-Kentimizin geleceğini yok edecek projelerin vicdanımızı kanattığı ve toplumsal kabullerin dışında olduğu aşikârdır.

2-Bizler Manavgat halkı olarak Ulualan’ın “Ben yaptım oldu” mantığıyla değil, hızlı karar verilmeden, birlikte hareket ederek, halkın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Bakanlıklarımız ve yetkili mercilerle saygı ve işbirliği çerçevesinde planlanmasını istiyoruz.

3-Manavgat’ın ileri görüşlü, aydın, yürekli ve çağdaş insanları, yatırıma ve golfe karşı değildir. Bölgemizde golf alanı olarak seçilebilecek o kadar çok yer varken, “Golf” alanı burası olmamalıdır. Oymapınar’ımız daha uygun bir alandır ve geçmişte Bakanlıkça Oymapınar’da proje çalışmaları yapılmıştır.

4-Bu nedenle bizler Ulualan’ın, 4 kişiye rant sağlayacak golf alanı olarak değil, halka rant sağlayan, sosyal donatı alanlarıyla kentin ticari hayatını canlandıran, gelecek nesillerimize katkı sağlayan yat limanı ve tekne çekek yeriyle, bölgesel ihtiyaçlarımızı dikkate alarak, “dayatmayla değil” ortak akılla kamu yararı, halkın yararı göz önüne alınarak planlanmasını istemekteyiz.

5- Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Manavgat’ımızın özvarlığı olan bölgemizle ilgili olarak Manavgat Belediyesi başta olmak üzere, STK’lar ve her şeyden önce halkımızın düşünceleri göz ardı edilerek yaptığı bu planlama haksızdır ve “halkımıza rağmen” yapılan bir çalışmadır.

6- Bakanlıkça yapılan planlamada 2 km'lik sahil şeridimizin tamamı, bu golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmesi ise çocuklarımızın, halkımızın denizle bağlantısının kopması, izole edilmesidir.’’

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2020, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20