Salda kıyısında çukur açmak yasaklandı!

Daha çok ziyaretçi gelsin diye her türlü çabayı gösteren Valilik girişleri kısıtlamak yerine kalabalığın göl kıyısında çukur açmasını, çadır kurmasını ve sigara içmesini yasakladı…

Salda kıyısında çukur açmak yasaklandı!

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölüne ziyaretçi girişini kısıtlamayan Valilik, göle zarar verilmesini önlemek için bir dizi yasaklama getirildiğini açıkladı. Burdur Valiliği’nden yapılan açıklamada, Beyaz Adalar ile Halk Plajı bölgesinde ahşap bariyerler ile kıyı arasındaki alanda çukur açmak, çamur banyosu yapmak ve tütün ürünleri içilmesi yasaklandığı duyuruldu. Burdur İl Mahalli Çevre Kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda getirilen yasaklar arasında alana her türlü yiyecek ve içecek sokulması, piknik yapılması, şampuan ve sabun kullanılması, şezlong ve çadır kullanılması da yer alıyor.

Burdur Valiliği Salda Gölü’nde bir dizi yasaklama kararı getirildiğini duyurdu. Salda Gölü ve çevresinin korunması için Valilik ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonuyla yapılan çalışmaların titizlikle yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, “Yürütülen çalışmalarda özellikle son yıllarda yaşanmakta olan turizm hareketliliği dolayısıyla yaşanan ziyaretçi yoğunluğunun Göl ve çevresine zarar vermesinin önlenmesi ve olumsuz etkilerin en aza indirilmesi birinci planda tutulmaktadır” denildi.

BEYAZ ADALAR VE HALK PLAJINDA YASAKLAMALAR GETİRİLDİ

Salda Gölü ve çevresinin doğal yapısının korunması, kendine özgü beyaz kum yapısının zarar görmesinin önlenmesi ve çevre kirliliğine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak “Beyaz Adalar” bölgesi ile “Halk Plajı” bölgesinde ahşap bariyerler ile çevrilmiş hat ile kıyı arasında kalan alanda bazı yasaklama kararı alındı.

ÇUKUR AÇMAK, ÇAMUR BANYOSU YAPMAK VE SİGARA İÇMEK YASAK

İl Mahalli Çevre Kurulu’nca alınan karar doğrultusunda Salda Gölü kıyısında Çukur oluşturulması ve buralarda çamur banyosu yapılmasının, gölün tabanı ve sahilden killi çamur ve kum alınması yasaklandı. Tütün ürünleri ile ilgili izmarit, paket, kâğıt vb. her türlü malzemenin çevreye atılması ve sigara ile diğer tütün ürünlerinin içilmesine de yasaklama getirildi. Adı geçen alanlara her türlü yiyecek ve içecek maddesi sokulması ve tüketilmesi, piknik yapılması da yasaklanırken, göl içerisinde ve duş alanlarında şampuan, sabun gibi kozmetik ürünlerinin kullanılması, şezlong veya buna benzer malzemelerin sokulması ve her türlü çadır kurulması ile göl havzasında piknik alanı olarak belirlenen yerler dışında ateş yakılması da getirilen yasaklar arasında.

NASA MARS’A BENZETTİ, VALİ ‘ÇIKIN ÇIKIN GELİN’ ÇAĞRISI YAPTI

Salda Gölü’nün jeolojik yapısı ve mineral oluşumunun Mars’taki Jezero kraterine benzediğini açıklayan Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz ay sonunda gölün önemine dikkat çeken bir paylaşımda bulunmuştu. Burdur Valisi Ali Arslantaş ise NASA’nın açıklamasının ardından sosyal medyadan çağrıda bulunarak vatandaşları Salda Gölü’nü görmeye davet etmişti. Vali Arslantaş 31 Temmuz’da sosyal medyada yaptığı paylaşımında, “Salda Gölü, Mars'taki Jezero Krateri ile jeolojik benzerliklere sahiptir diyor NASA. İnsanoğlu henüz Mars’a gidemiyor, ama siz çıkın çıkın Salda gölümüze gelin” ifadelerini kullanmıştı.

Yusuf Yavuz

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER